BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

AK Parti İstanbul milletvekili Ravza Kavakçı Kan'a ‘köpek’ demek suç sayılmadı!

AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’a sosyal medya hesabından hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan sanık hakkında beraat kararı verildi. Kararda, köpek demenin hakaret kabul edilmesi halinde köpeklere de hakaret edilmiş olabileceği kaydedildi.

Abone ol

AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, Ağustos 2019'da kendisine sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla hakaret ettiği gerekçesiyle M.S. hakkında suç duyurusunda bulundu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından M.S. hakkında ‘hakaret’ suçlamasıyla 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Anadolu 58. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan sanık M.S. savunmasında, “Benim telefonum kızım tarafından yüklenmiş Facebook uygulaması vardır. Ben burada internete girerek çeşitli paylaşımlar yaparım. Ancak bana okuduğunuz ve müştekiye yönelik sözleri yazıp yazmadığımı hatırlamıyorum. Böyle bir durum varsa kendisinden özür dilerim” ifadelerini kullandı.

Müşteki Ravza Kavakçı Kan'ın avukatı ise sanığın cezalandırılmasını talep etti. Davayı karara bağlayan mahkeme, M.S. hakkında beraat kararı verdi.

"Yelloz rencide edecek boyutta değil"

Mahkemenin gerekçeli kararında, ‘yelloz’ kelimesinin kelime anlamlarına yer verilerek, anlamları itibariyle incelendiğinde argo nitelikli sözlerin, katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek boyutta olmadığı belirtilerek, hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı kaydedildi.

Öte yandan paylaşımdaki ‘köpek’ sözlerine ilişkin, “Köpeklerin havlayarak kendilerini ifade ettikleri, bir insana aslan, kaplan dendiğinde hakaret iddiasının mevcut olmadığı, köpek dendiğinde hakaret iddiası mevcut olsa da köpeklerin de diğer hayvanlardan farkının bulunmadığı, köpeklerin zaman zaman evimizde bizimle yaşayan, deprem gibi doğal afetlerde hayat kurtaran, uyuşturucu maddelerde suç ve suçluyla mücadele esnasında yardımcı olan sevimli dostlarımız olduğu” ifadelerine yer verilerek, köpek demenin hakaret kabul edilmesi halinde köpeklere de hakaret edilmiş olabileceği kaydedildi.

ÖNCEKİ HABERLER
CHP'li Özgür Özel'den Bahçeli'ye sert 'Boğaziçi' yanıtı: Size ezdirmeyiz
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Türk Turing Kimya firması dünyada bir ilki başardı! Bor madeninden 'Anti-rad' üretildi
Boğaziçi Üniversitesi protestoları! Kadıköy'de toplanmalar başladı
Suudi Arabistan’ın kesinti kararıyla petrol fiyatları artıya geçti
Gümüş fiyatları hepsini geride bırakacak dev firmalar gümüş bulamayacak ABD'li isim açıkladı
Falcao, Galatasaray'ı sildi emlak şirketlerini takibe aldı
Malatya'da yürek yakan olay! Dedenin hatası torununun ölümüne yol açtı
Fenerbahçe Osayı Samuel ile prensipte anlaştı!
Esenler'de vahşet! Yaşlı kadın evinde öldürüldü kızı ve damadı buldu
Yorumlar 14 yorum