BIST 2.955
DOLAR 17,96
EURO 18,25
ALTIN 1.023,18
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

AK Parti imzasının arkasında durdu

Milletvekili haklarını genişleten yasa teklifiyle ilgili AK Parti, attığı imzanın arkasında durdu.

Abone ol

AK Parti, vekilllere yeni haklar sağlayacak kanun teklifinden imzasını çekmeyeceğini açıkladı.

4 partinin uzlaşmasıyla komisyondan kabul edilen teklifin ayrıntıları basına yansıyınca, diğe üç parti imzalarını geri çekmişti. 

TEKLİFTEN İMZASINI ÇEKEN CHP HAKTAN YARARLANMASIN

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, milletvekili özlük haklarına ilişkin kanun teklifinin sırası geldiğinde meclis genel kurulunda görüşülerek kabul edileceğini belirterek, tekliften imzasını çeken CHP'nin bu kanunun vereceği imkanlardan istifade etmemesi gerektiğini söyledi.

İzmir programı kapsamında Vali Cahit Kıraç'ı ziyaret eden Bozdağ, İzmir'in uluslararası öğrenciler bakımından en çok tercih edilen illerden olduğunu, sunulan bursların yanında kendi imkanlarıyla eğitim için Türkiye'yi seçen öğrencilerin de artan bir ilgiyle İzmir'i tercih ettiğini, kentin gelecekte uluslararası yüksek öğretim merkezi kimliğine bürüneceğini dile getirdi.

İzmir'deki iki günlük programıyla ilgili bilgi veren Bozdağ, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "milletvekili özlük haklarını düzenleyen TBMM Üyeliği Kanunu Teklifi'nden muhalefet partilerinin imzalarını çekmesi" ile ilgili sorusu üzerine Bozdağ, geçen hafta mecliste grubu bulunan siyasi partilerin grup başkan vekillerinin ortak imzasıyla kanun teklifinin TBMM Başkanlığına sunulduğunu, grup başkan vekillerinin attığı imzanın genel başkan adına olduğunu, genel başkanla istişare edilerek atıldığını ifade etti.

YANLIŞ OLDUĞUNA İNANIYORSANIZ İMZA ATMAYACAKSINIZ

Grup başkan vekillerinin, teklifte yer alan konuların doğru ve gerekli olduğuna inandıkları için imza attığını anlatan Bozdağ, şöyle konuştu:

"Daha sonra imzalarını çektiler. Bu doğru bir yaklaşım değil. Bir işin yanlış olduğuna inanıyorsanız altına imza atmayacaksınız. Doğru olduğuna inanıyorsanız imzanızı koyacaksınız ve arkasında sonuna kadar duracaksınız. Biz AK Parti olarak bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda milletimizin aleyhine olan hiçbir şeyin altına imza atmadık, atmayız. 

Doğruluğuna inanarak attığımız imzaların sonuna kadar arkasında dururuz ve bundan sonra da devam edeceğiz. Bu teklif meclis genel kurulunda sırası geldiğinde görüşülecek ve yasalaşacaktır. Muhalefet partilerinin durumunu göstermesi bakımından son derece önemli bir gösterge. Kendi attığı imzanın arkasında duramayan bir siyaset yapısıyla karşı karşıyayız. Doğruysa niye arkasında duramıyorsun. Yanlışsa niye attın. Silah mı dayadılar kafanıza buna imza atın diye? Yok. Öyleyse 'Yanlışa imza atmayız' diyorsanız bunun altına baştan imza atmayacaksınız."

KARALAMA KAMPANYASI

Türkiye'deki muhalefetin zikzakları çok olan, doğruların arkasında durmayı beceremeyen bir yaklaşımda olduğunu kaydeden Bozdağ, basında yer alan eleştirilerin de parlamentoyu itibarsızlaştırmaya dönük yaklaşımlar olduğuna işaret etti.

Bozdağ, parlamentonun itibarının milletin itibarı olduğunu vurgulayarak, "Ama maalesef her dönemde parlamentonun itibarını zedelemek isteyenler olmuştur. Maalesef bu olay parlamentoyu itibarsızlaştırmak isteyenlerin karalama kampanyasına dönüşmüştür" dedi.

Teklifin içinde yer alan konulardan 2'si hariç diğerlerinin zaten farklı yasalarda uygulamada olduğuna dikkati çeken Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bu kanun teklifi yasalaştığı takdirde eğer CHP'liler samimiyse bu kanunda verilen imkanlardan istifa etmemeleri lazım. Meclise müracaat etmeleri, 'Geçici hüküm koyun, biz bundan yararlanmayalım' demeleri lazım. Ama biliyorsunuz. Başka kanunlar da çıkardık gene imzalarını çektiler ama o kanunlardan yararlanmaya devam ediyorlar. Biz milletimizle perdenin önünde nasıl konuştuysak arkasında da öyle konuşuyoruz. Perdenin arkasında hepsi 'Bu iş doğrudur, yararlıdır' deyip daha sonra vatandaşla yüz yüze gelince 'Yahu nereden yaptık bu işi' noktasına gelecek bir siyasetin Türkiye'ye hayrı yoktur."

ÖNCEKİ HABERLER
28 bin kök kenevir ele geçirildi
28 bin kök kenevir ele geçirildi
Bakanlık, tasfiyelik hale gelen araçları satışa çıkardı
Bakanlık, tasfiyelik hale gelen araçları satışa çıkardı
’Dolmuş akbili’ne esnaflardan itiraz
’Dolmuş akbili’ne esnaflardan itiraz
Pakistan’da seçim günü bombalı saldırı: 11 ölü
Pakistan’da seçim günü bombalı saldırı: 11 ölü
Erdoğan’ın övdüğü kişi İHA’ya konuştu
Erdoğan’ın övdüğü kişi İHA’ya konuştu
Trafik kazaları MOBESE kameralarında
Trafik kazaları MOBESE kameralarında
Akçakalede 12,5 kilo esrar ele geçirildi
Akçakalede 12,5 kilo esrar ele geçirildi
Süper Lig’e çıkarttı, gönderildi
Süper Lig’e çıkarttı, gönderildi
Konut kredisinde ’vadeyi uzak taksiti düşür’ dönemi
Konut kredisinde ’vadeyi uzak taksiti düşür’ dönemi
Sigarayı bırakanların sayısı artıyor
Sigarayı bırakanların sayısı artıyor