BIST 4.971
DOLAR 18,62
EURO 19,34
ALTIN 1.053,60
HABER /  SAĞLIK

Sigarayı bırakanların sayısı artıyor

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Ünüvar, 2008'e, sigara dumanına maruziyetin de yüzde 60 azaldığını söyledi.

Abone ol

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Ünüvar, 2008'e göre 2 milyonun üstünde kişinin sigarayı bıraktığını, sigara dumanına maruziyetin de yüzde 60 azaldığını söyledi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre her yıl yaklaşık 4,5 milyon kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan öldüğünü belirtti.

Tütün ve alkolün, tüm dünyada önlenebilir ölüm ve hastalık nedenlerinin başında geldiğini kaydeden Ünüvar, şunları söyledi:
''Türkiye, tütünle mücadelede bütün dünyanın takdirini kazanmış bir ülkedir. Dünya Sağlık Örgütü resmi internet sitesinde, Türkiye'nin tütünle mücadelesi 'başarı hikayesi' olarak nitelendirilmiştir. WHO Genel Direktörü Dr. Margaret Chan, Türkiye'nin bu çabalarını alkışladığını ve bütün dünyaya örnek teşkil ettiğini ifade etmiştir.
Ülkemizde 15 yaş üzeri nüfusun sigara içme oranı 2006 yılında yüzde 33.4 iken, bu oran 2012 yılında yüzde 27,1'e gerilemiştir. 2008 yılına göre 2 milyonun üstündeki kişi sigarayı bırakmış, kapalı alanlarda sigara dumanına maruziyet yüzde 60 azalmıştır."

Türkiye model ülke

Bir internet sitesinde, ''Sigarada Kenya Modeli'' başlığıyla yayımlanan haberde, ''Sokakta sigara içmenin yasaklanabileceği ve bu konuda Kenya modelinin uygulanabileceği'' yönünde kendine aitmiş gibi bazı ifadelerin kullanıldığını anımsatan Ünüvar, haberin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Ünüvar, ''Yalnızca dünyada farklı ülkelerde, farklı kuralların varlığından bahsedilirken Kenya da örnek verilmiştir. Kaldı ki bütün dünyanın haklı bir övgüsüne mazhar olmuş Türkiye, tütünle mücadelede kendisi birikimi, tecrübesi ve kazanımlarıyla model bir ülkedir'' diye konuştu.