BIST 4.874
DOLAR 18,63
EURO 19,41
ALTIN 1.051,84
HABER /  DÜNYA

Konut kredisinde ’vadeyi uzak taksiti düşür’ dönemi

Konut kredisinde faiz oranlarının düşmesi, bankaların uzun vadeli kredilere önceki dönemlere kıyasla daha ılımlı yaklaşmasına neden oluyor.<...

Abone ol

Konut kredisinde faiz oranlarının düşmesi, bankaların uzun vadeli kredilere önceki dönemlere kıyasla daha ılımlı yaklaşmasına neden oluyor.
Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu’na göre, bankalar 180 ay vade seçeneğinde bile konut kredisi faizlerinde önemli indirimler yapıyor ve bugünkü koşullarda ayda 750 TL ödeyerek 180 ay vadeli konut kredisi kullanmak mümkün oluyor.
Bankaların 1 yıl önce 60 ay vadeli kredilerde bile uygulanmayan faiz oranlarını şu sıralar 180 ay vadeli konut kredileri için uyguladığını belirten Hacıbayramoğlu, “Konut kredisi kullananların en büyük sorunlarından biri, ödemeleri yüksek olduğu için beğendiği evi satın alamamak ya da aylık taksit ödemelerinde zorlanacağını düşünmek. Oysa bankalar içinde bulunduğumuz dönemde 120 ay ve üzeri vadeli kredilere eskiye oranla daha sıcak bakıyor ve 180 ay vadeli kredi için faiz oranlarını da düşük tutuyorlar. Bu da özellikle gençler için avantajlı bir durum olarak öne çıkıyor” dedi.

KİRA ARTARKEN KREDİ FAİZİ SABİT KALIYOR
Konut kredisi faizlerindeki bu düşüşün ev sahibi olmak isteyen kiracılar için oldukça avantajlı olduğunu belirten Hacıbayramoğlu, şunları söyledi: “Ayda 700 TL civarında kredi taksiti ödeyebilecek durumda olan tüketiciler 75 bin TL konut kredisi çekebilir. 180 ay vadeli 75 bin TL konut kredisinde taksitler, yüzde 0,73 faiz oranıyla 750 TL’ye denk geliyor. Üstelik kira her yıl artarken kredi ödemelerinin sabit kalması gibi bir durum söz konusu. Bu da ev sahibi olmak isteyenlere önemli bir avantaj sağlıyor.”

BANKALAR UZUN VADELİ KREDİLERE SICAK BAKIYOR
Kiranın 10 yıl içinde enflasyon oranında artacağı ama kredi taksitlerinin sabit kalacağı göz önüne alındığında ev alanların kazançlı çıkacağını belirten Hacıbayramoğlu, “Tabii bu süre zarfında evin kazanacağı değer de önemli bir faktör. Tüketici genç sayılabilecek bir yaştaysa, eşi de çalışıyorsa, bankalar uzun vadeli kredilerde eskisi kadar katı tutum sergilemiyor. 240 ayın geri ödemesi belki çok yüksek gelebilir. Ancak, 180 ay vade gerek faiz oranı gerek toplam geri ödemesi nedeniyle daha tercih edilebilir bir kredi türü gibi görünüyor” dedi.
(İHA)