BIST 1.096
DOLAR 7,67
EURO 8,98
ALTIN 468,81
HABER /  AK PARTİ

Ahmet Davutoğlu'ndan 49 rehine açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD'in elinden kurtarılan 49 Türk vatandaşıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) alıkoyduğu konsolosluk görevlilerinin bu gece sabaha karşı Türkiye'ye getirildiğini belirterek, "Sabaha karşı saat yarım sularında ilk temaslarımız yoğunlaştı ve sabah 05.00'de de ülkemize geldiler. Gece boyu yakından takip ettik gelişmeleri, biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Bu mutlu olay hepimizi güzel bir sabaha hazırladı" dedi.

BAŞBAKAN'DAN 06.10'DA AÇIKLAMA

Davutoğlu, Bakü'de konakladığı otelde Türkiye saati ile saat 06.10'da yaptığı açıklamaya, "Aziz milletim, değerli vatandaşlarım, uzun bir süredir milletçe beklemekte olunan mutlu bir haberi sizlerle paylaşmak üzere sabahın erken saatlerinde huzurunuzdayım" diyerek başladı.

''BU HABERİ PAYLAŞMAKTAN BÜYÜK ONUR DUYUYORUM''

Türkiye'nin Musul Başkonsolosu ve 48 Türk vatandaşının 3 ayı aşkın bir süredir Musul'da rehin tutulduklarını anımsatan Davutoğlu, "Günlerdir, haftalardır süren yoğun çalışmalar neticesinde bu gece sabaha karşı vatandaşlarımızı aldık ve ülkemize getirdik. Bu haftalardır hepimizin uykusunu kaçıran, kaygılara sevk eden ama en çok da ailelerimizi üzen bu gelişmelerden sonra bu mutlu haberi paylaşmaktan büyük bir onur duyuyorum" dedi.

''SABAH 05:00'DE TÜRKİYE'YE GELDİLER''

Başbakan Davutoğlu, gece boyu Başkonsolos ile irtibat halinde olduklarını ve biraz önce 49 kişinin Türkiye'ye alındığını, alıkonulan 49 kişinin sağ salim Türkiye'ye ulaştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Ben herşeyden önce bu zorlu süreç içinde bir taraftan acıyı yüreğinde tutup vakur bir şekilde bekleyen ailelerimize, diğer taraftan da bu bekleyişi saygıyla karşılayan ve büyük bir sorumluluk içinde hareket eden, vakur, vakar içinde hareket eden bütün toplum kesimlerimize teşekkürü bir borç biliyorum. Güçlü, derin kültüre sahip milletler zor zamanlardaki dayanışmalarıyla imtihan edilirler ve bu imtihanları geçtikçe güçlenirler, olgunlaşırlar milletimiz asırlar boyu birçok sınavdan geçmiştir, son yıllardaki en büyük sınavlardan biri de devletimizi temsil göreviyle Musul'da bulunan bu vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı durumdur.

İlk andan itibaren kendileriyle teması hiç kesmemeye özen gösterdik. 24 saat esasıyla bulundukları yeri ve çevre şartlarını sürekli gözönünde bulundurarak çalışmalarımızı sürdürdük ve nihayet mutlu sona ulaştık. Bu çalışmalarda büyük çaba sarfeden Milli İstihbarat Teşkilatı mensuplarımıza, müsteşarımıza teşekkürü bir borç biliyorum milletimiz adına. Bu gece sabaha karşı yarım sularında ilk temaslarımız yoğunlaştı ve sabah 05.00'de de ülkemize geldiler. Gece boyu yakından takip ettik gelişmeleri, biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Bu mutlu olay hepimizi güzel bir sabaha hazırladı. Bu çerçevede emeği geçenlere teşekkür ederken, ailelerine bir kez daha geçmiş olsun diyorum. Bu çalışmaya katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum, sorumlu davranan medya mensuplarına teşekkür ediyorum. Milletçe geçtiğimiz bu sınavdan bundan sonra da zorlu sınavlarla karşılaştığımız zaman aynı dayanışmayı sürdüreceğimize inancımı teyit ediyorum. Allah bir daha böyle bir acıyı hiçbir aileye göstermesin."

Başbakan Davutoğlu, yaşanan süreçte, zor durumda devletin bütün birimlerini ne kadar etkin davrandığını ve milletin tek bir yürek haline döndüğünü görmenin de onur verici olduğunu vurgulayarak, bu güzel haberin hayırlı olmasını diledi.

''BEN DE URFA'YA GİDECEĞİM''

Bakü'deki programını yarıda keserek Türkiye'ye döneceğini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Bakü'deki programlarda kendisini temsil edeceğini ifade eden Davutoğlu, "Şu anda rehinelerimiz sınırdan girdiler, Urfa'ya doğru hareket halindeler. Ben de buradan doğrudan Urfa'ya gideceğim, rehinelerimizle buluşacağım. Rehinelerimizin bir mühdet istirahat etmeleri ve kendilerini bir anlamda yenilemeleri gerekiyor" dedi.

''MİT KENDİ YÖNTEMİYLE GERÇEKLEŞTİRDİ''

Davutoğlu, bir soru üzerine, istihbarat biriminin kendi yöntemleriyle gerçekleştirdiği bir çalışmayla Türk vatandaşlarının yurda döndüğünü belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:
"Günlerdir çalışmalar yürütülüyordu, son dönemde yoğunlaşmıştı. Bir ara 'Azerbaycan seyahatiyle ilgili programı değiştirsek mi' diye düşünüyorduk. Bu gece itibariyle böyle bir gelişme bekleniyordu. Gece 23.30'dan şu saate kadar da buradan bizzat çalışmaları takip ettim. MİT Müsteşarıyla her an temas halindeydik. Biraz önce, yarım saat kadar önce sınırımızdan içeriye girdiklerinde, ülkemize kavuştuklarında bunu kamuoyu ile paylaşmaya karar verdik.

''SAĞLIK DURUMLARI İYİ''

Gece boyunca Başkonsolos ile telefonda temas halindeydik. Sağlık durumları iyi, şimdi arkadaşlar teslim aldılar. Bir istirahatten ve sağlık kontrolünden geçecekler, bazı ihtiyaçları var onlar karşılanacak. Biz de bu arada Urfa'ya intikal etmiş olacağız, oradan rehinelerimizle birlikte Ankara'ya hareket edeceğiz ve ailelerimizle rehinelerimizi buluşturacağız, kardeşlerimizi. Tekrar geçmiş olsun, milletimize ve ailelerimize. Allah bir daha böyle bir acı yaşatmasın."

Başbakan Davutoğlu, 49 rehinenin kurtarılmasının ardından twitter hesabından açıklama yaptı:

DAVUTOĞLU MİT MÜSTEYARI HAKAN FİDAN'A TEŞEKKÜR ETTİ

screen-shot-2014-09-20-at-7.34.34-am.png

KILIÇDAROĞLU'NDAN 49 REHİNE AÇIKLAMASI

KILIÇDAROĞLU'NDAN DAVUTOĞLU'NA KUTLAMA TELEFONU

ERDOĞAN KURTARILAN PERSONELİ KABUL EDECEK

REHİN ALINANLAR TÜRKİYE'DE- FOTO GALERİ

BAŞKONSOLOS ÖZTÜRK YILMAZ'IN SERBEST KALDIKTAN SONRAKİ İLK AÇIKLAMASI-TIKLA İZLE

IŞİD'E KONUŞAN TERCÜMAN: YALAN SÖYLEMEK ZORUNDA KALDIM

DAVUTOĞLU'NDAN TARİHE GEÇECEK REHİNE KONUŞMASI

ABDULLAH GÜL'DEN REHİNE AÇIKLAMASI

BAŞKONSOLOS ÖZTÜRK YILMAZ'IN AİLESİ OPERASYONU BİLİYOR MUYDU?

ŞAMİL TAYYAR'DAN OLAY 'REHİNE' TWEETİ

49 TÜRK'ÜN KURTARILDIĞI OPERASYONUN PERDE ARKASI

DAVUTOĞLU 101 GÜN SONRA 49 VATANDAŞLA BÖYLE BULUŞTU

DAVUTOĞLU'NDAN KURTARMA OPERASYONU İÇİN ÖZEL TEŞEKKÜR

DAVUTOĞLU BAŞKONSOLOSU ALNINDAN ÖPTÜ-FOTO GALERİ

SERBEST KALAN 49 TÜRK'TEN İLK GÖRÜNTÜLER

IŞİD'DEN KURTARILAN 49 TÜRK TÜRKİYE'YE BÖYLE GELDİ

AHMET DAVUTOĞLU'NDAN 49 REHİNE AÇIKLAMASI

BAŞKONSOLOS ÖZTÜRK YILMAZ'IN BAŞINA SİLAH DAYAMIŞLAR

ÖNCEKİ HABERLER
TRT'nin zirvesi için kapışıyorlar!..
İçki satılan yerden kurbanlık alınır mı?
Kılıçdaroğlu rüyasında bile göremez
Sabancı: Erdoğan'ın konuşması muhteşemdi
Nusaybin'de iki okula molotoflu saldırı
Masumlar Apartmanı Hikmet oynayan kim? Metin Çoşkun dizileri
Yorumlar 19 yorum