BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39
HABER /  GÜNCEL

Genelkurmay: PKK mahkeme kurdu...

Mahkemelerce kabul edilen ddianamelerde KCK'nın, PKK'nın paralel devlet sistemi olduğu vurgulanmıştı. Genelkurmay fiilen doğruladı.

Abone ol

Genelkurmay Başkanlığı, PKK'nın Güneydoğu'da paralel devlet yapılanmasına gittiğinin resmi açıklamasını yaptı. Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, PKK'nın Ağrı'da mahkeme kururak yargılama yaptığını duyurdu.

Doğu ve Güneydoğu’da 9-19 Eylül tarihleri arasında yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaptı. TSK’nın internet sitesindeki açıklamada, PKK’nın Ağrı’da mahkeme kurup vatandaşları yargıladığı belirtildi. Teröristlerin, alacak-verecek sebebiyle şikâyet edilen bir şahsı, Ağrı Dağı kırsalında kurulan mahkemeye götürdüğü, yargılama sonucu şahsa para cezası verildiği, aracına da el konulduğu ifade edildi. Ayrıca Siirt’te iki köy okulunun yakılarak Türk bayraklarının yere atıldığı dile getirildi.

PKK OKUL YAKMAYA DEVAM EDİYOR

PKK, doğuda okul yakmaya devam ediyor. Saldırıların son hedefi Siirt oldu. Kürtçe eğitim veren okullara mühür vurulmasını gerekçe gösteren bir grup terör örgütü üyesi, merkeze bağlı Doluharman ile Tuzkuyusu köylerindeki okulları molotof bombasıyla ateşe verdi. Okuldaki ay-yıldızlı bayrak da indirildi. Bu saldırı üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yazılı bir açıklama yaparak olaya tepki gösterdi. Genelkurmay’ın internet sitesinde yer alan açıklamada, Siirt’te kimliği belirsiz kişiler tarafından Doluharman köyündeki ilkokul ve ortaokul olarak eğitim veren binadaki Türk bayrağının gönderden indirilerek yere atıldığı, ayrıca okulun camlarının kırılıp benzin dökülerek yakıldığı ifade edildi.

BAYRAĞI GÖNDERDEN İNDİRDİLER

Alınan bilgiye göre söz konusu saldırı, önceki akşam saat 19.00 sularında meydana geldi. Siirt’e bağlı Doluharman köyünde ilk ve ortaokulu basan saldırganlar, molotof bombası attı. Durumu fark eden bir vatandaşın yetkililere haber vermesiyle yangın söndürülürken, örgüt yandaşları da gece karanlığında izlerini kaybettirdi. Okulda büyük çaplı hasar meydana gelirken, eğitime de geçici süreyle ara verildi. Okulun bahçesindeki ay-yıldızlı bayrağı da gönderden indiren örgüt üyeleri, aynı güzergâhtaki Tuzkuyusu köyünde bulunan okulu da molotof bombası atarak ateşe verdi. Bunun üzerine birçok veli, çocuklarını okula gönderemedi.

TATVAN'DA DA OKUL YAKILDI

Okullara yönelik bir saldırı da Bitlis’in Tatvan ilçesinde yaşandı. Önceki gece saatlerinde kimliği belirsiz 4 kişi tarafından dört katlı Dumlupınar İlkokulu’na molotof bombalı saldırı düzenlendi. Saldırganlar, okulun arka kısmında bulunan 10 pencerenin camını kırıp içeriye molotof bombası attı. Çıkan yangın sebebiyle yaklaşık bin öğrencisi bulunan okul alevler içinde kaldı. Yangın, olayı haber alan mahalleli ve itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Halk saldırıya tepki gösterirken, öğrenciler dün eğitimlerine devam etti.

PKK’LILAR AĞRI’DA YARGILAMA YAPTI

Okulların yakılmasına tepki gösteren Genelkurmay Başkanlığı, PKK’nın Ağrı’da mahkeme kurup vatandaşları yargıladığını da bildirdi. 3 Eylül’de yaşanan olayda teröristler, alacak verecek meselesi sebebiyle şikâyet edilen bir şahsı, Ağrı Dağı kırsalında kurulan mahkemeye götürdü. Şahıs, söz konusu mahkemede yapılan yargılama sonucu para cezası ile cezalandırıldı. Aracına da el konuldu.

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye'deki IŞİD trafiğini 'abi' çözdü!
Cemaate deri toplatmamak için...
Soma'da o imzalar sahte çıktı!..
IŞİD'den kaçarken hayata bağladı...
Erdoğan'dan Kızılay'a kurban bağışı!
Bir Zamanlar Çukurova 76. bölüm fragmanı
Yorumlar 48 yorum