BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39
HABER /  GÜNCEL

Cemaate deri toplatmamak için...

Cemaatle kavgalı olan AK Parti iktidarı, Kurban Bayramı'nda cemaatin deri toplamasını engelleyebilmek için geçen yıl çıkardığı yasayı yok sayacak.

Abone ol

Türk Hava Kurumu’nu, kurban derisi toplamada tek yetkili olmaktan çıkaran hükümet, cemaat ile kavga edince geri adım atmaya hazırlanıyor.

Yapılacak düzenleme ile başta Gülen cemaati olmak üzere tüm cemaat ve derneklerin kurban derisi toplaması yasaklanıyor. 

GEÇEN YIL TOPLAMALARI İÇİN YASA YAPILDI

Hükümet, geçen yıl 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu’nda yapılan değişiklikle dernek ve vakıflara da kurban derisi toplama izni getirdi. Ancak izin verilen derneklerin kurban derisi toplaması gerekirken geçen yıl çok sayıda kuruluşun kaçak olarak piyasadan yararlandığı belirlendi.

KAVGA NEDENİYLE GERİ DÖNÜŞ

Hükümetin, “Paralel örgüt” iddiasıyla başta yargı ve emniyet olmak üzere cemaat yapılanmasına karşı başlattığı girişim kurban derisi toplanmasındaki tartışmayı yeniden gündeme getirdi. Geçen yıl cemaate yakın bazı kurluşların kurban derisi toplama konusunda önemli gelir elde ettikleri iddiası bulunuyor.

GENELGE HAZIRLANIYOR

Hükümet bu yıl kurban derisi toplanmasında THK’yı yeniden etkin kılacak düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor. Yeni bir yasal değişiklik için zamanın yeterli olmadığı dikkate alınarak genelge yoluya konuya müdahale edilmesi planlandı. 

TÜM CEMAAT VE DERNEKLER ETKİLENECEK

Yapılacak olan yeni düzenlemeden tüm cemaatlere ait dernek ve vakıfların etkileneceği belirtiliyor. Böylece, Kurban Bayramı'nda Gülen cemaatiyle birlikte tüm diğer cemaatlerin de deri toplamasının önüne yasal engel çıkarılmış olacak. 

ÖNCEKİ HABERLER
Soma'da o imzalar sahte çıktı!..
IŞİD'den kaçarken hayata bağladı...
Erdoğan'dan Kızılay'a kurban bağışı!
Arınç: Kürtler de gelirse Türkiye için yıkım olur!
Sınırda çekildiği iddia edilen o fotoğraf
Hekimoğlu 28. bölüm fragmanı
Yorumlar 17 yorum