BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  GÜNCEL

Afyonkarahisar Valiliği Konarı Köy Odası binasının Atatürk Evi olarak kullanıldığı iddiasını yalanladı

AFYONKARAHİSAR Valiliği, Sözcü'de yer alan Konarı Köy Odası binasının Atatürk Evi olarak kullanıldığı iddiasını yalanladı.

Abone ol

Afyonkarahisar Valiliği sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Sözcü Gazetesi'nin bugün manşetinde yer verdiği "Atatürk Evi'ne yok, Keşkek Evi'ne var" başlıklı gerçek dışı haberine ilişkin Basın Açıklaması" ifadelerini kullandı.

Sözcü'nün yalan haberinde 'Afyon’da Kurtuluş Savaşı’nın simge yapısı Atatürk Evi ile Zafer Müzesi çürümeye bırakıldı. Şuhut’ta ise konuklara ‘keşkek’ ikram etmek için 1.2 milyon TL’ye “Keşkek Evi” inşa edildi." denildi.

Valilikten yapılan açıklama şöyle:

Konarı Köyü’nde bulunan Konarı Köy Odası'nın (Goca Oda) Atatürk Karargah evi olarak kullanıldığına dair adı geçen gazetede belirtilen bilgi gerçeği yansıtmamaktadır.

İlimizde Atatürk evi ve/veya Atatürk Karargah Evi adıyla anılan evler tespitli ve tescilli evler olup, ilgili evlerin restorasyon ve bakım onarımları düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede ilimiz Şuhut İlçesinde yer alan ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından Başkomutanlık Meydan Muharebesinin planlandığı Hacıveli Konağı (Atatürk Evi) tescillenmiş, restorasyonlarını müteakip düzenli olarak tadilatları gerçekleştirilmektedir.

Habere konu Konarı Köy Odası'nda (Goca Oda) Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kaldığına dair hiçbir resmi kayıt mevcut değildir. Adı geçen bina özellikleri nedeniyle 06.09.1995 tarih ve 2340 sayılı kurul kararı ile tescil edilmiş olup, İscehisar Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce de röleve ve restorasyon projeleri yaptırılmıştır.

Bu çerçevede Valiliğimizce en kısa sürede restorasyon yapım ihalesinin gerçekleştirilmesi konusunda çalışmalar devam etmektedir.