BIST 5.115
DOLAR 20,96
EURO 22,46
ALTIN 1.313,16
HABER /  DÜNYA

Afganistan'da Türk elçilik aracına intihar saldırısı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlenen intihar saldırısında, 1 Türk vatandaşı şehit oldu, 1 Türk yaralandı.

Abone ol

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Türk askerlerinin bulunduğu araca düzenlenen bombalı saldırıda bir astsubay şehit oldu, 1 astsubay yaralandı. Taliban örgütü saldırıyı üstlenirken hedeflerinin Amerikalılar olduğunu iddia etti.

Bombalı saldırıda şehit olan kişinin Piyade Uzman Çavuş Adem Şengül olduğu açıklandı.

NATO'nun Afganistan'daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz'ı almak üzere Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığından Türk Büyükelçiliği'ne gelen iki zırhlı araca, yol kenarında duran bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi.  

Büyükelçiliğe arka kapıdan giriş yapmak üzere olan araçlardan biri ağır hasar gördü. İçindeki iki astsubaydan biri şehit oldu, diğeri yaralandı.

Davutoğlu ne dedi?

Başbakan Davutoğlu, bombalı saldırıyla ilgili ''Bu saldırılar karşısında Türkiye kararlılığını hiçbir zaman bozmayacak ve Afganistan'ın istikrarı, huzuru için yapmakta olduğu katkıyı yapmaya devam edecek. Birçok açıklamalar yapıldı, bu açıklamaların birinde de hedefin Türkiye ve Türkler olmadığı ifade edildi. Her ne surette olursa olsun, bu alçakça saldırıyı yapanları hem lanetliyor hem de cezalandırmalarını bekliyoruz.'' açıklamasını yaptı.

BÜYÜKELÇİLİK LOJMANLARININ CAMLARI KIRILDI

İkinci araçta bulunan astsubaylar, yaralı arkadaşlarını Bagram'daki NATO üssü hastanesine götürdü. Afgan yetkililer saldırı esnasında yoldan geçen bir Afgan sivilin de hayatını kaybettiğini açıkladı. Patlama sırasında Büyükelçilik lojmanlarının camları kırıldı.

YARALI ASTSUBAYIN SAĞLIK DURUMU İYİYE GİDİYOR

Bombalı saldırıda yaralanan astsubayın sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi. Bölgedeki Türk askeri kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Bagram'daki NATO üssü hastanesinde tedavi gören astsubayın sağlık durumu iyiye gidiyor.

PATLAMA SONRASI OLAY YERİNDEN FOTOĞRAFLAR

kabi̇l.jpg

TALİBAN: HEDEFİMİZ ABD ARAÇLARIYDI

Saldırının ardından AA muhabirinin ulaştığı Taliban örgütünün sözcüsü Zabihullah Mücahit, saldırıyı üstlendiklerini ifade ederken, "Kabil'deki Türk Büyükelçiliği sokağından geçen ABD aracının hedef alındığını" öne sürdü.  

Mücahit bu açıklamanın ardından AA muhabirini arayarak yaptığı ikinci açıklamada, ''Bölgeden geçen ABD'ye ait araçları hedef aldık, ölenler de ABD vatandaşı, eğer saldırı anında Türklere ait araç da bölgede varsa yanlışlıkla onlar da zarar görmüştür, bizim Türklerle düşmanlığımız yok'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu takipte

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kabil'de Türk askerlerinin bulunduğu araca bombalı saldırıya ilişkin, "Bunun arkasında neler var, hangi güçler var onu takip ediyoruz" dedi.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, Kabil'de, Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığından, NATO'nun Afganistan'daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz'a tahsisli koruma timinin aracına, Türkiye saati ile 05.45 sularında, bomba yüklü bir araçla saldırıda bulunulduğu belirtildi. Açıklamada, saldırıda, TSK mensubu bir personelin şehit olduğu, bir personel de yaralandığı kaydedildi. 

Açıklamada, "Şehidimize Allah'tan rahmet diler, aile fertlerine, Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz" ifadesine yer verildi.

i̇nti̇har.jpg