BIST 4.769
DOLAR 20,15
EURO 21,61
ALTIN 1.256,07
HABER /  GÜNCEL

Gaziantep'in kardeş şehri Fas'tan...

Gaziantep ile Fas'ın Kenitra kentleri, imzalanan protokolle, "kardeş şehir" oldu.

Abone ol

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Fas'ın başkenti Rabat'ın yaklaşık 50 kilometre kuzeyindeki Kenitra kentinin belediyesi arasında, "kardeş şehir" protokolünün de bulunduğu 3 ayrı anlaşma imzalandı.

fas-4.jpg 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığındaki heyet, bu amaçla Kenitra Belediyesi'ni ziyaret etti.

Türkiye'nin Rabat Büyükelçisi Ethem Barkan Öz, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Büyükşehir Dış ilişkiler Daire Başkanı Ahmet Ertürk ve Kurumsal İletişim Daire Başkanı Nuraydın Arikan'ın da aralarında bulunduğu heyeti, Kenitra Belediye Başkanı Reşid Belemkısiyye, parlamenterler, dernekler ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan yetkililer karşıladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, imza töreninde, şahsına ve Türk heyetine gösterilen sıcak ilgi ve kardeşlikten dolayı teşekkür etti.

İki ülke arasındaki mesafeye karşın "gönüllerin yakın olduğunu" vurgulayan Şahin, “Fas ile Türkiye aynı inanç ve medeniyetten geliyor. Bu gönül yakınlığını bütün yüreğimizde hissettiğimiz için, Kenitra ile daha güçlü bir kardeşlik için huzurlarınızdayız" dedi.

KALKINMA ARTIK YERELDE BAŞLIYOR

"Sizler de bizler de adalet ve kalkınma ilkesiyle millete hizmet etme yoluna çıktık" diyen Şahin, büyükşehir belediye başkanlığı öncesinde, Gaziantep'i 12 yıl mecliste temsil ettiğini, kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yaptığını, şehrinin ve bölgenin ilk kadın bakanı olduğunu hatırlattı.

Görev süresi boyunca başta kadın ve çocuk hakları olmak üzere toplumsal barışın kalkınmayla sağlanmasını hedefleyen, insanı merkeze alan bir anlayışla çalıştıklarını anlatan Şahin, şöyle konuştu: "Bugün ekonomik kalkınmayla beraber, hem demokrasiyi hem hukuk devletini çok daha güçlendirmiş, milli iradeyi çok daha hakim kılmış durumdayız. Bunun Fas için ne kadar önemli olduğunu yakinen takip ediyorum, biliyorum."

Kalkınmanın, demokrasinin artık yerelde başladığını, Gaziantep'in bugün sanayisi, güven ve istikrarıyla çok önemli bir kalkınma hamlesini başardığına vurgu yapan Şahin, bölgesinde örnek bir şehir haline geldiğini kaydetti.

Bu çerçevede Kenitra ile Gaziantep'in birçok ortak yönünün bulunduğunu ifade eden Şahin, bu şehirlerin cazibesini artırarak hem ülkeler hem de şehirler arasındaki yarışta rekabet gücünü artırmak istediklerini kaydetti.

Yatırımların artması için sadece çağrıda bulunmanın yeterli olmadığını, pazarların buluşturulması ve ticaret hacminin geliştirilmesi gerektiğine de dikkati çeken Fatma Şahin, "Gaziantep sanayicisi müteşebbistir. Bu şartlar sağlandığında muhakkak Fas'a ve Kenitra'ya da gelecektir" şeklinde konuştu.

TÜRK YATIRIMCI SAYISININ ARTMASINI İSTİYORUZ

Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen sığınmacılar konusuna da değinen Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bugün ülkemizde 2 milyona yakın Suriyeli kardeşimizi misafir ediyoruz. Şehrimizde 400 bine yakın Suriyeli kardeşimize ev sahipliği yapıyoruz. Savaştan kaçan, canlarını kurtarmaya çalışan insanlara yardımcı olmamız bizim hem inancımızın hem medeniyetimizin hem de insanlığımızın bir gereğiydi. Bugün bu insanlık sınavından Türkiye ve Gaziantep, alnının akıyla çıkmıştır."

Kenitra Belediye Başkanı Belemkısiyye de Fas ile Türkiye arasında ortak tarihi köklere dayanan güçlü ilişkiler bulunduğunu, bu ilişkilerin Akdeniz ve genel olarak "İslam dünyası" için taşıdığı öneme dikkati çekti.

Fas'ta Türkiye'ye ve Türk ürünlerine yoğun ilgi olduğunu ve bunun Türk yatırımcıların giderek artan sayısıyla özellikle Kenitra'da daha çok hissedildiğini ifade eden Belemkısiyye, iki kent arasında yıllardır devam eden temaslar olduğunu, karşılıklı heyetlerin ziyaretleriyle ilişkilerin daha da geliştiğini kaydetti.

Daha önce Gaziantep'i ziyaret ettiklerini, işbirliğini her alanda geliştirmek istediklerini vurgulayan Belemkısiyye, "İki şehrin çok ortak noktası var, bu kardeşliği sanayiden spor ve kültüre, her alanda geliştirmek istiyoruz. Türk yatırımcıların sayısının artmasını istiyoruz" dedi. Belemkısiyye, konuşmasını, Türk heyetine hitaben "İkinci vatanınıza hoş geldiniz" sözleriyle tamamladı.

Konuşmaların ardından yetkililer, Kenitra ve Gaziantep arasında "Kardeş şehir" protokolü, belediyeler arasında işbirliği komisyonu kurulması ve iki belediyenin sanayi odalarının işbirliğine ilişkin protokolleri imzaladı.

Öte yandan Fatma Şahin başkanlığındaki Gaziantep heyeti, Fas’ta ülkenin güçlü kadınlarından Yüksek Mahkeme eski Başkanı ve şu anda Kenitra’nın Valisi Zineb El Adaoui ile bir araya geldi. Ardından heyet, Fas Kenitra Kalkınma ve Yatırım Ajansı’nda düzenlenen toplantıya katıldı.