BIST 8.214
DOLAR 27,34
EURO 28,80
ALTIN 1.647,93
HABER /  GÜNCEL

Kıbrıs limanlarını Rus donanmasına açıyor

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiadis'in Moskova ziyareti sırasında iki ülke Kıbrıs limanlarının Rus askeri gemilerinin kullanımına açılması konusunda anlaşma imzaladı. Rusya Devlet Başkanı Putin, "Anlaşma kimseyi endişelendirmemeli" dedi.

Abone ol

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiadis'in Moskova ziyareti sırasında iki ülke Kıbrıs limanlarının Rus askeri gemilerinin kullanımına açılması konusunda anlaşma imzaladı.

Liman anlaşması, Batı ve Rusya arasındaki ilişkilerin Ukrayna krizi nedeniyle son yılların en zayıf seviyesine gerilediği dönemde geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, liman anlaşması nedeniyle kimsenin endişe duymaması gerektiğini söyledi ve "Rus donanması terörle mücadele ve korsanlık olaylarını engellemek için limanları kullanacak" dedi.

Putin sözlerine "Kıbrıs ile kurduğumuz barışçıl bağ kimseyi hedef almıyor. Bu gelişme kimseyi endişelendirmemeli" diyerek devam etti.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasiadis (solda) ve Rusya Devlet Başkanı Putin Moskova'da görüştü.

Kıbrıs adasının Rum tarafında İngiltere'nin de donanma üsleri bulunuyor. Bu hafta içinde İngiltere'den gelen açıklamalarda İngiliz birliklerin Ukrayna ordusunu bölgeye gideceği belirtilmişti.

Anastasiadis, Putin'le Kıbrıs'taki bir hava üssünün Rus hava kuvvetlerinin kullanımına açılması konusunu da görüştüklerini ifade etti. Hava üssü üzerindeki görüşmeler insani yardım görevleri çerçevesinde yürütülüyor.

Moskova, Batı'nın uyguladığı yaptırımların ardından başta Kıbrıs, Macaristan ve Yunanistan olmak üzere bazı Avrupa Birliği ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmeye çalışıyor.