BIST 8.214
DOLAR 27,32
EURO 28,79
ALTIN 1.646,98
HABER /  SEÇİM

AK Parti aday adayları listesi 2015 seçimleri

2015 Genel seçimleri AK Parti aday adayları listesi tamamlandı. AK Parti İstanbul aday adayları tam listesinde ünlü isimler yer aldı. İşte AK Parti adayları tam listesi.

Abone ol

7 Haziran 2015 Genel seçimleri AK Parti İstanbul milletvekili aday adaylarının tam listesini internethaber.com yayınlıyor. AK Parti 'de 2015 seçimleri için milletvekilliği aday adaylığı başvuruları cuma günü tamamlandı. 14 Nisan 2015 tarihinde AK Parti geçici aday listelerini 24 Nisan'da ise kesin aday listelerini açıklayacak.

AK PARTİ ADAYLIĞI BAŞVURULARI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran seçimleri için AK Parti’ye yapılan başvuru sayısını açıkladı. Erkek adayların 5 bin lira kadın adayların 2.500 lira yatırarak yaptıkları başvurular hayli yüksek oldu. AK Parti'ye toplam 6223 kişi aday adaylığı için başvurdu. Bu aday adaylarının 1040'ı kadınlardan oluşuyor.

AK PARTİ İSTANBUL ADAY ADAYLARI TAM LİSTESİ
2015 Genel seçimleri için AK Parti'den İstanbul Milletvekili olmak için yoğun bir bavşuru trafiği yaşandı. AK Parti İstanbul'da 3 bölgede aday adayları listesi belli oldu. AK parti aday adayları İstanbul tam listesini internethaber.com yayınlıyor. AK Parti 2015 genel seçimleri İstanbul Milletvekili aday adayları tam listesini ekteki linke tıklayarak görebilirsiniz.

AK PARTİ İSTANBUL ADAY ADAYLARI (TIKLAYIN)

İSTANBUL ADAY ADAYLARI ARASINDA KİMLER VAR?
İstanbul 1. Bölgede dikkat çeken isimler
Edibe Sözen
Hamza Yerlikaya
Hüseyin Besli
İdris Güllüce
Orhan Miroğlu
Özlem Piltanoğlu (Zaman yazarı Mümtazer Türköne'nin boşandığı eşi)
Süleyman Soylu
Tanju Çolak
Veysel Eroğlu
Yusuf İslamoğlu (ilahiyatçı)

İstanbul 2. bölge dikkat çeken adaylar
Ayşe Nur Bahçekapılı (AK parti milletvekili)
Aziz Babuşcu (AK Parti il başkanıydı)
Halime Kökce (Gazeteci)
Hüseyin Bürge (AK Parti milletvekili)
Lokman Ayva (AK Parti Milletvekili)
Mahmut Övür (Sabah Gazetesi Yazarı)
Markar Esayan (Yenişafak Gazetesi Yazarı)
Muhsin Kızılkaya (Kürt kökenli yazar)
Numan Kurtulmuş
Volkan Bozkır (AK Parti Milletvekili - Bakan)

İstanbul 3. bölge dikkat çeken adaylar
Ayşe Böhürler (Yenişafak Gazetesi yazarı)
Bülent Akarcalı (Eski ANAP'lı siyasetçi)
Feyzullah Kıyıklık (AK Parti milletvekili)
Güldal Akşit (AK Parti Milletvekili)
Mehmet Müezzinoğlu (AK Parti Sağlık Bakanı)
Mukadder Başeğmez (FP eski milletvekili)
Mustafa Şentop (AK Parti milletvekili)

AK PARTİ ADAYLARI KESİN LİSTE NE ZAMAN?
AK Parti 'de aday adaylarının temayül yoklamaları önümüzdeki hafta yapılacak. 6-15 Mart’ta mülakatlar başlayacak, 16-22 Mart’ta ise komisyon toplantıları gerçekleşecek. 23 Mart 'ta AK Parti üst kurulu toplanacak ve 7 Nisan 'da aday listesi belirlenecek. AK Parti adayları geçici listesi ise 14 Nisan 2015 tarihinde açıklanacak. 24 Nisan 2015 tarihinde ise AK Parti adayları kesin listesi Yüksek Seçim Kurulu 'na teslim edilecek.

2011 SEÇİMLERİNİ SOLLADI REKOR BAŞVURU
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, 2015 genel seçimi için AK Parti'ye milletvekilliği başvurusu yapanların sayısının tam 6 bin 223 kişi olduğu duyurdu. Şentop, adayının bin 40'ının kadın olduğunu belirtti.

TÜRKİYE TARİHİNİN EN ÖNEMLİ SEÇİMİ

Mustafa Şentop, parti genel merkezinde, Genişletilmiş Seçim İşleri Başkanları Değerlendirme Toplantısında yaptığı konuşmada, 7 Haziran milletvekilli seçimlerinin diğer seçimlerden farklı yönlerinin bulunduğuna işaret etti. Türkiye'nin, tarihinin en önemli seçimine gittiğini vurgulayan Şentop, "Bu seçimler, seçimlerin anası. Bugüne kadar yapılan bütün seçimler içerisinde en önemli seçimdir ve Türkiye’nin istikbalini belirleyecektir" ifadelerini kullandı.

AK Parti'nin milletvekili aday belirlemesini 28 Şubat'ta 25 ilde; 1 Mart'ta da geri kalan illerde teamül yoklamasıyla yapacağını ifade eden Şentop, Yüksek Seçim Kurulu'nun 10 Mart itibarıyla takvimi başlattığını, 14 Mart'ta seçmen listelerinin askıya çıkarılacağını anlattı. Şentop, 7 Nisan’ın aday listelerinin verilmesindeki son tarih olduğunu, 24 Nisan'da kesin aday listelerinin Resmi Gazete'de yayımlanacağını, 8 Mayıs'ta ise yurtdışı temsilciliklerinde ve gümrüklerde 24 gün boyunca oy kullanma sürecinin başlayacağını aktardı.

2011 SEÇİMİNE GÖRE 600 KİŞİ FAZLA

AK Parti'ye milletvekilliği için başvuruda bulunan aday adaylarına ilişkin de bilgiler veren Şentop, son rakama göre 6 bin 223 başvurunun geldiğini, bunların bin 40'ının kadın aday olduğunu söyledi. Aday adaylarının yaklaşık 4’de birinin lisansütü mezunu, yüzde 73’ünün de lisans mezunu olduğunu bildiren Şentop, yüzde 7-8’lik bir oran içerisinde lise, ortaokul ve ilkokul mezunlarının bulunduğunu belirtti. Şentop, son verilere göre 12 Haziran 2011 seçimlerine göre 600 dolayında daha fazla müracaatın geldiğini açıkladı.

AK Parti'nin 9,5 milyon üyesinden yüzde 50'ye yakının aktif görev yaptığını dile getiren Şentop, 4 milyon dolayında kadın üyelerinin, 2 milyon dolayında da genç üyelerinin bulunduğunu aktardı.

Fikir ve kadronun önemli olduğunu, ancak bunları birleştirecek unsurun siyasi liderlik olduğunun altını çizen Şentop, "Hamdolsun, Türkiye tarihinin son 200 yılının en büyük siyasi liderliğine sahip oldu. Kurucu genel başkanımız, Türkiye'de 200 yıldır beklenen, özlenen bu fikri ve bu kadroyu motive edecek, şaha kaldıracak bir harekete öncülük etti" değerlendirmesini yaptı.