BIST 11.173
DOLAR 32,92
EURO 35,87
ALTIN 2.534,38
HABER /  GÜNCEL

26 Şubat İngiltere basın özeti

İngiltere basınında bugün, kaybedilen kalifiye işgücü, çalışanlara iş güvenliği ve minimum bir geliri garanti etmeyen esnek çalışma biçimlerinin artmasına dair haberler öne çıkıyor.

Abone ol

Telegraph gazetesine göre İngiltere, kendi ülkesinde doğan yetenekli kişileri beyin göçü ile kaybederken, İngiltere'ye çalışmak için daha az kalifiye insan gücü göç ediyor. Gazetey göre her 10 yetenekli Britanya vatandaşından biri yurt dışında daha iyi şartlarda çalışmak için gidiyor.

College London Üniversitesi'nin araştırmasına göre İngiltere'ye göç edenlerden 25 yaş üstü nüfusun yüzde 6'sı hayatında daha önce hiç çalışmamış. Ancak bu oran, İngiltere'de doğan kişiler için sadece yüzde 1. Kadın göçmenler arasında işsizlik yüzde 9 ikeni bu oran İngiltere doğumlular için ise sadece yüzde 5.

İş güvenliği olmadan çalışma artışta

Independent gazetesi ise birinci sayfasına bugün iş güvenliği sağlamayan sözleşmelerle çalışan kişi sayısında ciddi artış olduğunu bildiriyor. Ülkede şu anda yaklaşık 700 bin kişi bu şekilde istihdam edilirken, bu durumdan özellikle etkilenenler ise 24 yaş altı nüfus. Bu tür sözleşmelerle çalışanların sayısı ise geçen seneye göre 110 bin kişi artmış durumda.

Çalışanın bir ay boyunca dolduracağı minimum bir çalışma saatini garanti etmeyen bu tür sözleşmelerden en çok etkilenen gruplar arasında kadınlar, gençler ve göçmenler yer alıyor.

THY Avam Kamarasına bilgi verecek

Guardian gazetesinde yer alan bir habere göre Türk Hava Yolları, Suriye'ye gitmek için THY uçağı ile İstanbul'a giden üç Londralı kız öğrencinin ardından, İngiltere Avam Kamarası'nın sorularını yanıtlayacak.

10 Mart'ta Türkiye'nin İngiltere büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ile beraber, Avam Kamarası tarafından seçilen bir komisyonla buluşacak olan THY Genel Müdürü Temel Kotil'in, Türkiye'yi Suriye'ye geçmek için bir rota olarak kullanan gençlerle ilgili bilgi vermesi bekleniyor.

Komitenin başkanı Keith Vaz, en az dört kızın THY ile uçarak IŞİD'e katıldığını söylüyor.

Geçen hafta salı günü üçü de Londra'da Bethnal Green isimli okuldan arkadaş olan 15 ve 16 yaşlarındaki kızlar, Gatwick Havalanından İstanbul'a giden THY uçağına binmişti. Kızların hali hazırda Suriye'ye geçtiği sanılıyor.

Bu ve geçmişte yaşanan benzer olaylardan sonra THY beraberinde bir yetişkinle uçmayan genç yolcular için cihatçı gruplara katılam riskine karşı gereken kontrolleri yapmamakla suçlanmıştı.

Charlie Hebdo yeni çizer bulmakta zorlanıyor

Times gazetesinde yer alan bir habere göre Fransa'da radikal İslamcı iki kişinin silahlı saldırısına uğrayarak karikatüristlerini kaybeden mizah dergisi Charlie Hebdo, iç anlaşmazlıklar nedeniyle bölünme tehlikesi yaşıyor.

Her ne kadar derginin dün yayınlanan son sayısı tüm Fransız yayınlarını geride bırakarak 2.5 milyon basılsa da, dergi saldırıda hayatını kaybeden kıdemli çizerlerinin yerini doldurmakta zorlanıyor.

Saldırının ardından dergiye akan bağışların nasıl kullanılacağı da dergide yönetimsel ayrılıklar yaratmış durumda.

Derginin yeni yöneticisi Laurent Sourisseau, dergide çizmesi için bugüne dek teklif götürdükleri herkes tarafından reddedildiklerini söylüyor.

Sourisseau görüştükleri kişilerin kendilerine "Toplantılara gelmek zorunda mıyım? Karikatürlerin altına gerçek imzamı atmak zorunda mıyım?" gibi sorular sorduklarını söylüyor.

Ocak ayında derginin ofisini basan iki saldırgan, haftalık toplantıda bulunanlara ateş açmış, aralarında ülkenin kıdemli karikatüristlerinin de olduğu 12 kişiyi öldürmüştü.

Derginin hala hayatta olan çalışanları ise, artık dergide çalışmanın bir ölüm kalım meselesi haline geldiğini söyleyerek, dergini kooperatifleşmesini ve kendilerine de bu şekilde derginin sahipliğinden pay verilmesini istiyorlar.

Ancak derginin hisselerinin yüzde 40'ına sahip olan Sourisseau ile yüzde 20'sine sahip olan mali direktör Eric Port heault bu öneriyi reddetmiş.

Portheault dergi çalışanlarının hisselerin bir kısmına sahip olması durumunu değerlendireceklerini, bağışlraın ise saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine verileceğini, satıştan elde edilen kârın ise yüksek güvenlikli bir ofise sahip olmak için kullanılacağını söylüyor.

Geçen ay saldırıdan hemen sonra çıkan ve kapağında Muhammed Peygamber'i ağlarken resmeden bir karikatür bulunan dergi 8 milyon kopya basılarak dergiye 12 milyon euro gelir getirdi. Bağışlarla gelen miktar 4.2 milyon euro olurken, aboneliklerden de 3 milyon euro sağlandı.

Derginin 2013 yılı geliri ise toplam 5.2 milyon euro idi.

Daha önce Muhammed Peygamber'i resmeden ve Müslüman dünyada olay yaratan karikatürleri savunan ve çizen dergiye düzenlenen saldırı dünya çapında tepki görmüş, ifade özgürlüğü tartışmalarını yeniden alevlendirmişti.