BIST 4.998
DOLAR 18,82
EURO 20,31
ALTIN 1.128,47
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Adolf Hitler'in Kavgam kitabı yeniden basıldı!

Adolf Hitler'in Almanya'da yasaklanan kitabı "Kavgam" (Mein Kampf) 70 yıl sonra tekrar memleketinde raflara yerleşmeye hazırlanıyor.

Abone ol

Adolf Hitler'in kitabı "Mein Kampf- Kavgam" 70 yıl sonra ilk kez önümüzdeki hafta Almanya'da satılmaya başlanacak. Hitler'in Nazi ideolojisinin çerçevesini çizdiği kitabın satışı, telif haklarını elinde bulunduran Bavyera eyaleti hükümeti tarafından yasaklanmıştı.

Telif hakkının süresi dolarken, Münih'teki Çağdaş Tarih Enstitüsü gelecek hafta yeni bir baskı yapacağını duyurdu. Kitabın açıklamalı versiyonunun Almanya dışında birçok ülkede basılması bekleniyor. Yeni baskıdaki binlerce akademik dipnot kitabın ne kadar tutarsız olduğu ve kötü yazıldığını göstermeyi amaçlayacak.

Tarihçiler Kavgam'ın bilim insanlarının Nazi dönemindeki Yahudi Soykırımı'nın nasıl yaşandığının anlamasına yardımcı olacağını söylüyor. Birçok Yahudu örgütü de kitabın bu versiyonunun basılmasını memnuniyetle karşılıyor.

İLK BASKI 1925'TE

Kavgam ilk olarak 1925'te, Hitler iktidara gelmeden sekiz yıl önce basılmıştı. Nazi Almanya’sı 1945'te yenildiğinde müttefik güçler kitabın telif haklarını Bavyera hükümetine vermişti.

BBC Türkçe'nin haberine göre, kitap savaş sırasında milyonlarca kopya basılmış ve kolayca bulunabilir olsa da Bavyera hükümeti yeniden basılmasını yasaklamıştı. Alman yasalarında telif haklarının süresi 70 yıl ve artık yayıncılar kitabı ücret ödemeden basabilecek.