BIST 1.445
DOLAR 8,31
EURO 10,08
ALTIN 488,49
HABER /  SAĞLIK

AB'den Türkiye'de de kullanılan Çin aşısı için değerlendirme

Anadolu Ajansı

Avrupa Birliğinin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Çin'in Sinovac firması tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen ve Türkiye'de kullanılan aşının ön değerlendirme sürecini başlattı.

Abone ol

Avrupa Birliğinin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansından (EMA) yapılan açıklamada; Çin'in Sinovac firması tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen inaktif aşı için ön değerlendirmeye başlama kararının laboratuvar ve klinik çalışmalardan elde edilen ilk sonuçlara dayanarak alındığı belirtildi. İlk sonuçlarda aşının Kovid-19 hastalığına neden olan virüse karşı antikor ürettiğinin görüldüğü bildirildi.

EMA, aşıyla ilgili veriler geldikçe değerlendirmesini sürdürecek. Aşının AB'de kullanım onayı amacıyla resmi başvuru için yeterli kanıt elde edilene kadar değerlendirme süreci devam edecek. Bu süreçte; aşının etkinlik, güvenlik ve kalite konularında AB'nin standartlarına uyup uymadığı değerlendirilecek.

EMA yetkilileri, değerlendirmenin ne kadar süreceği konusunda bilgi vermedi. Ancak EMA, ön değerlendirme süreci sayesinde firma tarafından pazar onayı başvurusu yapıldığında normalden çok daha kısa sürede karar alabiliyor.

Daha önce onay verdiği aşıları da ön değerlendirme sürecinden geçiren EMA'nın şu anda ön değerlendirmesine devam ettiği aşılar; Curevac, Novavax, Sputnik V'ye Çin'in Sinovac firmasının aşısı da eklenmiş oldu. Daha önce BioNTech-Pfizer, AstraZeneca, Moderna ve Johnson and Johnson aşılarına AB'de kullanım onayı verilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
MASAK kripto varlık rehberi yayımladı! İşte kripto parada yeni kurallar
Gaziantep'te camide eylem yapan 76 kişi serbest bırakıldı
Bitlis merkezli 4 ilde PKK operasyonu! 9 şüpheli gözaltına alındı
Yerinden rahatsız olup değiştirdi! Belçikalı çiftçi istemeden ülkesinin sınırını genişletti
Çalışma izni muafiyet belgesi alan kişi sayısı 7 milyon 30 bin 446'ya ulaştı
Emekli Tümamiral Cihat Yaycı uyardı: 19 Mayıs’a dikkat!
Boşanma kararı alan Bill Gates'in avukatı belli oldu: 97 yaşındaki...
S&P'den kripto paralarda bir ilk! Endekslerini başlattı
Tayvan’da restorana hamam böcekli saldırı! 5 şüpheli gözaltına alındı
ABD'nin Azerbaycan kararı Ermeni lobisini kızdırdı
Yorumlar 2 yorum