BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  DÜNYA

ABD ve Rusya petrol için kapıştı

Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelerde varlık gösteren ABD askerleri, Haseke'deki petrol sahasına ulaşmak isteyen Rus askerlerinin yolunu kesti.

Abone ol

Türkiye, Barış Pınarı Harekatı'yla Suriye'nin kuzeyinde kurulmak istenen terör koridorunu yok etmeye çalışırken, ABD ve Rusya'nın bölgede petrol sahalarına hakim olma dalaşı sürüyor.

ABD, Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasıyla, harekat bölgesindeki üslerini boşaltırken, petrol sahaları civarında yerleşmeye öncelik vermişti. ABD güçleri, halihazırda Suriye'de Haseke, Rakka ve Deyrizor illerinde YPG/PKK işgalindeki bölgelerde toplam 11 üs ve askeri noktada varlık gösteriyor.

Abd, Rus konvoyunun önünü 3 kez kesti
Bölgedeki hakimiyet çekişmesi zaman zaman sıcak temasa da neden oluyor. Haseke'nin Rümeylan beldesi yakınlarındaki Cul Ağı beldesinde 4 gün önce, Malikiye ilçesi ve Mabede beldesi arasındaki Tel Fakhar köyü yakınlarında da önceki gün Rus konvoyunun yolunu kapatan ABD askerleri, bugün de konvoyu, Kamışlı'dan Rümeylan sahalarına giden yolun kavşağında durdurdu.

Bir süre kavşakta bekleyen, 5 personel taşıyıcı zırhlı araç ve pikaptan oluşan Rus konvoyu, geri dönmek zorunda kaldı. Böylece, ABD askerleri, bir hafta içinde Suriye'nin kuzeydoğusundaki petrol sahalarına ulaşmak isteyen Rus konvoyunun yolunu, 3'üncü kez kesmiş oldu.

Anlaşmazlık karayolunu trafiğe kapattı
YPG/PKK'lı teröristler de bir hafta önce Rümeylan petrol sahası yakınlarında askeri nokta inşa etmek amacıyla gönderildiği düşünülen Rus konvoyunun yolunu Kamışlı ilçesinde kesmişti.

Bunun üzerine konvoy, yolunu değiştirerek Rümeylan yerine, Esed rejiminin kontrolündeki Kamışlı Havaalanı'na yönelmişti.

Ülkenin doğusunu batısına bağlayan stratejik M4 karayolu da dün, ABD ve Rus ordusu arasındaki ihtilaf nedeniyle ulaşıma geçici olarak kapanmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Pekçan müjdeledi: Kredi faizleri düşürüldü
İngiltere ve ABD'den Titanik kararı
Netanyahu'nun ardından Gantz da Ürdün Vadisi'ni İsrail'e ilhak etme vaadinde bulundu
Zekeriya Öz hakkında yeni iddianame
2020 Hac fiyatları Diyanet kişi başı otel konaklama fiyatı
Sadakatsiz 4. bölüm fragmanı
Yorumlar