BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  DÜNYA

ABD ve İran arasındaki dolaylı görüşmeler bugün Viyana'da başlıyor

ABD ve İran'ın 2015 Nükleer Anlaşması taahhütlerine nasıl dönüş sağlanabileceğine ilişkin başlatılan dolaylı müzakereler Avusturya'nın başkenti Viyana'da başlıyor.

Abone ol

İran, ABD'de Joe Biden'ın göreve başlamasından bu yana sıklıkla yaptırımlar kalkmadan direkt veya dolaylı görüşmeleri kabul etmeyeceğini söylüyordu. Washington da pazartesi günü müzakerelerin zorlu geçmesini beklediklerini söyledi. Tahran da Washington da sürecin hızlı ilerlemesini beklemiyor.

Reuters'a konuşan bir Batılı diplomat, Viyana'daki görüşmelerde mekik diplomasisi yaklaşımı uygulanacağını ifade etti. Bu üçüncü bir partinin ABD ile İran arasında arabuluculuk yaparak taraflarla seri görüşmeler gerçekleştireceği anlamına geliyor.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Diğer partilerin anlaşmayla ilgili ne yaptığı onları bağlar. ABD ile nerede ve nasıl müzakere edecekleri onlara bağlı. Viyana'da İran delegasyonu, ABD delegasyonu ile hiçbir düzeyde görüşmeyecek" dedi.

Reuters'a konuşan bir İranlı yetkili, Tahran'ın görüşmelerdeki gündeminin ABD'nin ülkeye uyguladığı tüm yaptırımların kaldırılması olacağını, başka bir şeyi kabul etmeyeceklerini söyledi.

2015 Nükleer Anlaşması'nın bir şekilde tekrar hayata geçirilmesi ABD-İran ilişkilerindeki gerginliği ciddi anlamda düşürebilecek bir gelişme olarak görülüyor. Viyana'daki müzakereler, ABD Başkanı Joe Biden'ın göreve başlamasından bu yana Tahran-Washington hattında atılmış en ciddi adım olacak.

Dönemin ABD Başkanı Donald Trump, 2018 yılında nükleer anlaşmadan çekilmiş ve İran'a yaptırım uygulamaya başlamıştı. Tahran da bu hamleye karşılık olarak anlaşmanın taahhütlerine uymayı kademeli olarak bırakmaya başlamıştı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Masal kitapları yazarı Hakan Bayhan: Çocuklara kitap verin; bırakın yırtsın Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Şanlıurfa'da korkunç olay! Kuaförde tıraş olurken öldürüldü
Çorum'da eve giren ekipler şaşkına döndü! Kepçeyle boşalttılar
Covid-19'un genel seyri değişti! Nezle de artık korona belirtisi
Bolu'da otomobiller çarpıştı! Ölen kişinin yakınları kaza yerinde gözyaşı döktü
Dünyanın gündeminde düşmüyor! Bloomberg Türk SİHA'larına methiyeler dizdi
Çok kritik 2 hafta! Ramazan ayında plato hareketi bekleniyor
Karaman'da Covid-19 test sonucunu beklemedi 16 kişiyle birlikte karantinaya alındı
Cübbeli Ahmet Hoca, ilahiyatçı Sait Çamlıca'dan tazminat kazandı! Koronavirüs duası cezası
Mbaye Diagne: İtalya'dan teklif aldım ancak...
Yaklaşık 200 bin kişinin kullandığı Zincirlikuyu Metrobüs Durağı yenilendi
Yorumlar