BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  DÜNYA

ABD Başkanı Trump iyice coştu: Nobel Barış Ödülü hakkım

Aday gösterildiği Nobel Barış Ödülü'nü kazanmayı hak ettiğini savunan ABD Başkanı Donald Trump, gerekçe olarak ise 'Sırbistan ile Kosova arasında on yıllardır devam eden katliamları durduran anlaşmayı sağlamasını' gösterdi.

Abone ol

"Bundan sonraki hikayenin Barış İçin Nobel Ödülü olacağından eminim." diyen Trump, "Kosova ile Sırbistan arasındaki katliamları durduruyoruz. Pek çok yıldan beri birbirlerini öldürüyorlar. Öldürmeyi durduracaklar. Dedim ki, 'Beyler, hadi biraraya gelelim'. Biliyorsunuz, bunu yüzlerce yıldır farklı isimler altında yapıyorlar." diye konuştu.

ABD'de 3 Kasım seçimleri öncesi düzenlediği mitinglerin Kuzey Carolina ayağında konuşan Başkan Donald Trump, şunları söyledi:

Ancak NATO'nun 1999'daki askeri müdahalesinden beri Kosova'dan herhangi bir katliam iddiası gelmiş değil.

"Beyaz Saray 'Çok hak edilmiş bir onur' diye karşılamıştı"

Kasım 2016 başkanlık seçimlerini kazanarak Ocak 2017'de Beyaz Saray'a yerleşen Trump, ilk dış politika icraatı olarak, önce nükleer savaşın eşiğine geldiği Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile iki zirve düzenleyerek uzlaşı tesis etmiş. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan, İsrail'in Suriye'den ilhak ettiği Golan Tepeleri üzerinde egemenliğini tanıyan, İran'la nükleer anlaşmadan çıkıp İran Devrim Muhafızları Kudüs Komutanı Kasım Süleymani'ye suikast düzenleyen Trump, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahrayn arasında ilişkilerin normalleşmesine dönük anlaşma imzalanmasını sağlamıştı.

Bu son gelişmeden ötürü Trump'ın bu ay Norveçli bir milletvekili tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesini Beyaz Saray "Çok hak edilmiş bir onur" diye karşılamıştı.

Ekonomik normalleşme anlaşması

Trump'ın Balkanlar'da kronik bir krizin tarafları olan Sırbistan ile Kosova liderlerine bu ay başında ekonomik normalleşme anlaşması imzalatmasına ise 'Kosova'nın İsrail'le ilişki kuracağı, Sırbistan ile Kosova'nın İsrail Büyükelçiliği Kudüs'te olacağını' açıklaması damga vurmuştu. Beyaz Saray'daki törende Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in yüz ifadesi, anlaşmada Kudüs Büyükelçiliği maddesi olduğunu Trump açıkladığı an öğrendiği yorumlarını beraberinde getirmişti. Sırbistan ile Kosova arasındaki ekonomik normalleşme anlaşması ise taraflara diplomatik açıdan önemli bir ilerleme getirmedi.

1990'larda hala Yugoslavya adını koruyan Sırbistan ile kendisine bağlı Kosova bölgesi, güvenlik güçleri ile cumhuriyet ilanı isteyen Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) arasında çatışmalara sahne olmuştu. NATO, Kosovalı Arnavutlara yönelik etnik temizliği durdurmak gerekçesiyle BM'den yetki almadan Mart-Haziran 1999'da eski Yugoslavya'ya hava harekatı düzenlemişti. Böylece fiilen Sırbistan'da kopan Kosova, 2008'de tek taraflı bağımsızlık ilan etti. Belgrad, Kosova'nın bağımsızlığını tanımazken, Trump'ın imzalattığı anlaşma da bu yönde bir gelişme getirmedi. 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Antalya'da yağmur gibi korona hastası yağıyor! Sağlıkçılar yaprak gibi dökülüyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Niğde Valiliği'nden koronavirüs tedbiri! Mesai saatleri değiştirildi
UEFA'dan Cüneyt Çakır'a görev
İstanbul'da 1 kişi Bozdoğan Kemeri'ne çıkarak intihar girişiminde bulundu
Fatih Erbakan'ın yüzde 51.5 ile 1. çıktığı Cumhurbaşkanlığı anketi alay konusu oldu
AK Parti İlçe Başkanlığı'ndan ilginç kampanya! 'Külliye'de 1 gün geçirme fırsatı yakalayın'
PSV Eindhoven, Eran Zahavi'yi kadrosuna kattı
Antalya'da vicdansız kocadan dehşet! Hamile eşini karnından bıçakladı
Abdurrahim Albayrak Mesut Yılmaz için dua isteyip isyan etti: Yazıktır günahtır
İYİ Parti’de kurultay heyecanı! Akşener tek aday olarak girdi ve tekrar genel başkan seçildi
Kırmızı Oda dizisi konusu nedir hangi kitaptan uyarlama?
Yorumlar