BIST 1.462
DOLAR 8,35
EURO 10,11
ALTIN 498,98
HABER /  DÜNYA

ABD Başkanı Joe Biden'dan Bosna Kasabı Mladic yorumu!

ABD Başkanı Joe Biden, "Bosna Kasabı" lakaplı Mladic'in müebbet hapis cezasının onanmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Abone ol

ABD Başkanı Joe Biden, "Bosna Kasabı" lakaplı Ratko Mladic'in müebbet hapis cezasının onanmasına ilişkin "Bugün düşüncelerim, Mladic'in zulümlerinin kurbanlarının hayatta kalan aileleriyle. Asla onların kayıplarının trajedisini silemeyiz ancak bugünkü kararın, yaslı ailelere biraz teselli olmasını umuyorum." dedi.

Biden, Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizmasının (IRMCT), Mladic'in müebbet hapis cezasını onamasına ilişkin açıklamada bulundu.

Mladic'in yaklaşık 26 yıl önce Srebrenitsa'da 8 bin erkek ve erkek çocuğunun katli emrini verdiğini anımsatan Biden, Mladic'in aynı zamanda Saraybosna'nın uzun süreli kuşatmasını yönlendirdiğini ve birçok suçtan sorumlu olduğunu kaydetti.

IRMCT'nin Mladic'i "soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş suçlarından" suçlu bulduğuna işaret eden Biden, "Bu tarihi karar, korkunç suçları işleyenlerin yaptıklarından sorumlu tutulacağını gösterdi. Aynı zamanda bu karar, dünyanın herhangi bir yerinde gelecekte yaşanacak zulümleri önlememiz için ortak çözümümüzü destekliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Biden, ABD'nin Bosna-Hersek ve eski Yugoslavya'nın diğer bölgelerindeki suçların son bulması için çabalara yardım ettiğini anımsatarak, Birleşmiş Milletlere bağlı mahkemelere, son 20 yılda Balkanlar'daki suçlara ilişkin çabası için de müteşekkir olduğunu kaydetti.

'Biraz teselli olmasını umuyorum'

Adalet ve uzlaşmanın, barış ve istikrarın temel olduğunu vurgulayan Biden, "Bölgedeki liderlerin bu karara saygı duymasını ve hukukun üstünlüğünün önemini desteklemesini gönülden umuyorum. Bugün düşüncelerim, Mladic'in zulümlerinin kurbanlarının hayatta kalan aileleriyle. Asla onların kayıplarının trajedisini silemeyiz ancak bugünkü kararın, yaslı ailelere biraz teselli olmasını umuyorum." ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Adana'da 4 sahte polis tutuklandı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş açıkladı! Biraya çok büyük zam geliyor
Sigara ve market yasağıyla enflasyona karşı yeni hamleler
ABD'de enerji şirketine bilgisayar korsanı saldırısı: FBI 2.3 milyon doları geri aldı
Beşiktaş, Aboubakar'ın transferi sonrası hızlı davrandı
Behzat Uygur aşı esprisine Fahrettin Koca'dan cevap
Konya'daki kaçak silah operasyonu! 85 av tüfeği ele geçirildi
HDP'den 'ayrı aday' isteyen Meral Akşener'e HDP'den peş peşe tepkiler gaflete kapılmasın
İpsala'da Kovid-19 vaka sayıları sıfırlandı! Kaymakamdan "Rehavete kapılmayalım" uyarısı
Yorumlar 1 yorum