BIST 5.231
DOLAR 18,81
EURO 20,47
ALTIN 1.167,04
HABER /  POLİTİKA

39 maddelik yeni torba yasa teklifi! Mehmet Muş'tan son dakika açıklamalar

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, torba yasa teklifiyle ilgili son dakika açıklamalar yaptı. Büyük değişiklikler öngören 39 maddelik yeni torba yasa teklifi Meclis'e geliyor.

Abone ol

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yasa teklifinin içeriğine ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. BES'ten KOBİ'lere, ateşli silahlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına kadar birçok önemli değişiklik öngören yasa teklifi TBMM gündemine sunulacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş'un yaptığı açıklamalardan öne çıkan başlıklar şöyle:

Gurbetçilere dövizli BES imkanı

-Yurt dışında bulunan vatandaşlarımız ve Mavi Kart sahiplerine dövizli BES imkanı getiriyoruz.

KOBİ'lere finansal destek

-KOBİ'lere finansal destek düzenlemesi yer alacak. İllegal bahis ve şans oyunlarını katalog suçuna alıyoruz ve BTK’ya kapatma yetkisi getirmiş olacağız.

-Derneğe üyelik ve ayrılık bilgilendirmesi zorunlu olacak. 

Yenilenebilir enerji kaynakları

-Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı ihalelerin Türk Lirası cinsinden yapılmasını getirmiş olacağız. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ndeki taşınmazlarda, üç veya daha fazla birikmiş kira borcu olanlara üç ay süre veriyoruz. Bu süre içerisinde eğer ödenmezse 15 gün içerisinde valiliklerce tahliyelerinin sağlanması öngörülüyor.

Vakıf yapım onarım ihaleleri

-Vakıf yapım onarım ihaleleri karşılığı kira sözleşmesi yapılan yerlerde de kira sözleşmesi süresince en fazla üç kiradan fazlasını ödememesi durumunda 15 gün içerisinde valiliklerce tahliyeleri sağlanacaktır.

Ateşli silahlarla ilgili düzenleme

-Ateşli silahlarla ilgili satın alma belgesi olmayanlara satış yapanlara yönelik 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası yaptırımı getirmiş olacağız. Ticari reklam, tanıtım ve satış için idari yaptırımlar getiriyoruz.

Kanun teklifimiz, eğer bir ulusal kanalda bu silahların satışı yapılırsa o kanala 419 bin lira, yerel TV olursa 20 bin 953 lira ulusal süreli yayın ise 209 bin 563 lira yerel süreli yayın ise 10 bin 476 lira ulusal radyo ise 104 bin 781 lira internet mecralarında ise 104 bin 781 lira idari para cezaları öngörüyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Bu fotoğraflar bugün çekildi! Yüksekova’da kar kalınlığı 6 metreyi geçti!
Foto Galeri Bu fotoğraflar bugün çekildi! Yüksekova’da kar kalınlığı 6 metreyi geçti! Galeriye Gözat