BIST 1.376
DOLAR 8,16
EURO 9,72
ALTIN 454,44
HABER /  GÜNCEL

2020 kurban bayramı tatili ne zaman kaç gün tatil?

Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. 2020 yılında kurban bayramı 31 Temmuz'da başlayacak. 3 Ağustos'ta bitecek.

Abone ol

Kurban bayramı ne zaman araştırması vatandaşlar tarafından başladı. Diyanet'in dini günler takvimine göre bu sene Kurban Bayramı 31 Temmuz'da başlayacak. Kurban Bayramı arefe günü 30 Temmuz 2020 Perşembe günü olacak. Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü başlayacak 3 Ağustos Pazartesi günü sona erecek. Toplamda Kurban Bayramı 4 gün sürecek.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?

Normal takvime göre Kurban Bayramı tatili Cuma günü başlayacak ve Pazartesi günü sona erecek. 2020 yılı Kurban Bayramı toplamda 4 gün sürecek. Tatilin uzatılıp uzatılmayacağı henüz gündeme gelmedi.

*30 Temmuz Perşembe Kurban Bayramı Arefesi

*31 Temmuz Cuma Kurban Bayramı 1. Gün

*1 Ağustos Cumartesi Kurban Bayramı 2. Gün

*2 Ağustos Pazar Kurban Bayramı 3. Gün

*3 Ağustos Pazartesi Kurban Bayramı 4. gün

Kimler kurban kesebilir: Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü sayılması için aranan şartlara kurbanın vücûb şartları denilir. Kurban kesmenin sünnet olduğunu söyleyenlere göre ise bunlar sünnet oluşun şartlarıdır. Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü olabilmesi için müslüman, akıl bâliğ (ergen), mukim ve zengin olması şartları birlikte aranır.

Hanefîler’den Ebû Hanîfe ve Ebû Yûsuf ile Mâlikî ve Hanbelî mezheplerine göre kurbanla yükümlü sayılmak için akıl ve bulûğ şart olmayıp gerekli malî güce sahip olan küçük çocuklar ve akıl hastaları adına kanunî temsilcileri tarafından kurban kesilmesi dinî hükmü konusundaki görüş farklılığına bağlı olarak gereklidir veya sünnettir.

Bu fakihler, kurbanın malî bir ibadet oluşunu ve başta fakirler olmak üzere üçüncü şahısların hakkının gözetilmesi hususunu ön planda tutmuşlardır. Hanefî fakihlerinden İmam Muhammed ve Züfer ile Şâfiîler’e göre kurban mükellefiyeti için akıl ve bulûğ şarttır. Hanefî mezhebinde bu konuda fetva İmam Muhammed’in görüşüne göre verilmiş ve uygulamada bu görüş ağırlık kazanmıştır.

ÖNCEKİ HABERLER
Altın fiyatlarında son 1 ayın zirvesi! Piyasalar endişeli
Kayseri'de vaka sayısı arttı Vali Günaydın 'yüzde 80'i buralardan kaynaklanıyor' dedi
Başbuğ'un oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP'ye çok ağır suçlama! İhanet edenler var
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 5 ilde 12 okul inşa edecek
Eskişehir'de otomobilde içki satışına 56 bin lira ceza kesildi
Ölümlü obezite ameliyatları raporu Meclis'te! Yüzde 77'si hatalı tespiti
İzmir'de FETÖ operasyonunda yakalanan şüphelilerden 438'i tutuklandı
Maske takma zorunluluğu olan iller listesi güncellendi 2020 yeni liste
Arda Turan kırmadı! Bir bir fotoğraf çektirdi
Haziran tüketici güven endeksi açıklandı! Merakla beklenen veriler
Yorumlar