BIST 2.391
DOLAR 15,54
EURO 16,21
ALTIN 906,65
HABER /  SEÇİM

2015 genel seçimleri son anket sonuçları

2015 genel seçimleri anket sonuçları farklı çıkıyor? Denge Araştırma'nın son anketi konuşuluyor

Abone ol

2015 genel seçimleri anket sonuçlarında hangi parti ne kadar oy alıyor? Denge Araştırma Şirketi'nin yaptığı son seçim anketinde AK Parti yüzde 47 aldı.

Seçimlere az bir süre kala anketler ne diyor? 7 Haziran'da yapılacak genel seçimler öncesi gözler araştırma şirketlerine çevrildi. Denge Araştırma'nın sahibi Hasan Basri Yıldız, son seçim anketini ve gündemi Sabah gazetesine değerlendirdi. İşte o röportajda öne çıkan bazı bölümler:

-Seçmenin tercihini en çok ne etkiliyor.
Türkiye'nin büyüme rakamları ile AK Parti'nin oyları arasında lineal bir ilişki vardır. 2002 milletvekili seçimlerinde AK Parti % 34,4 oranında oy alarak iktidar olmuş ve bu tarihten sonra 2004 yerel seçimlerinde oylarını % 41,6'ya çıkarırken büyüme rakamı da 9,4 olmuştur. 2007 milletvekili seçimlerinde oy oranı % 46,6 olurken büyüme rakamı 4,7'dir. 2009'da dünyada ekonomik kriz vardır ve Türkiye'nin büyüme rakamı -4,7'dir o yıl yapılan yerel seçimde bile AK PARTİ'nin oy oranı 38,3'tür. 2010 yılı büyüme rakamı 9,2'dir ve bu yıl yapılan referandumda evet % 57,8'dir. 2011 milletvekili seçimlerinde oy oranı 49,8 olurken büyüme rakamı 8,8 olmuştur. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Erdoğan % 51,8 ve yerel seçimlerde de AK PARTİ % 45,5 alırken büyüme oranı 3,3 olmuştur.
7 Haziran seçimlerine giderken büyüme rakamının 2015 yılında 3'ün üstünde olduğunu öngörürsek AK PARTİ'nin oylarının da % 47 bandına oturduğunu rahatlıkla tahmin edebiliriz.

- CHP Haziran seçimlerinde oylarını arttıracak mı?
2011 milletvekili seçimlerinden bu tarihe kadar yaptığımız bütün ölçümlerde CHP'nin oy oranında doğrusal bir çizgi gözükmektedir. 2011 milletvekili seçimlerinde CHP'nin aldığı oy oranı % 25,9'dur en son yaptığımız araştırmada da bu oran % 26'dır. Yani CHP'nin oy oranı sabitlenmiştir.

- Barış süreci MHP'nin oylarını nasıl etkiler?
MHP konjonktüre bağlı olarak zaman zaman kısmi artış ve azalışlar yaşasa da 2011 milletvekili seçimlerinden bu tarihe kadar yaptığımız bütün ölçümlerde % 13 ile % 15 arasında bir dalgalanma göstermektedir. En son yaptığımız araştırmada da bu oran % 14,6 olarak çıkmıştır. Son yerel seçimlerde MHP'nin aldığı oy % 15,3'tür. 2009 yerel seçimlerinde de MHP % 16,5 oy almıştı. Yani MHP'nin yerel oyları milletvekili oylarının her zaman bir miktar üzerindedir.

- Son araştırmanızda AK Parti'nin oy oranı nedir?
Son yaptığımız araştırmada partilerin oy oranları şu şekilde sıralanmaktadır: AK Parti % 47,0 CHP % 26,0 MHP % 14,6 HDP % 8,8 SP % 1,6 BBP 0,6 ve DİĞER 1,4

DİĞER ANKETLER NE DİYOR?

7 Haziran 2015 seçimleri yaklaşırken partilerin son oy oranları ile ilgili anket firmaları farklı sonuçlara ulaştı. Mart ayında ORC, Sonar, Mak Danışmanlık ve Gezici araştırma şirketleri birbirinden farklı anketler açıkladı. İşte anket firmalarının son 2015 seçim sonuçları.

ORC'NİN SON SEÇİM ANKETİNDE AK PARTİ YÜZDE 50

ORC'nin araştırması, 18-24 Mart arasında, 36 ilde, 3 bin 178 kişiyle yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. "7 Haziran seçimlerinde oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisi" sorusuna, yüzde 50.3'lük kesim "AK Parti" yanıtını verdi.

seci̇m.jpg

SONAR: "AK PARTİ TEK BAŞINA İKTİDAR OLAMIYOR"

Mart ayında çok konuşulan bir diğer anket sonucu ise başkanlığını Hakan Bayrakçı'nın yürüttüğü SONAR Araştırma'dan geldi. Sonar Araştırma'nın Mart 2015 için açıkladığı seçim anketine göre Ak Parti aldığı oy oranı ve mecliste kazandığı milletvekili sayısına göre tek başına iktidar olamıyor. Ak Parti'nin %40 olarak açıklandığı ankette CHP %27,1, MHP %18, HDP ise %10,1 olarak açıklandı. Anketin sonuçlarına göre yapılan simülasyonda ise ise Ak Parti'nin vekil sayısı Sonar'a göre 243 sayısında kalıyor. Bu da Ak Parti'nin tek başına iktidar olması için gereken 276 sayısına ulaşamaması ve bir koalisyon hükümetinin kurulabileceği anlamına geliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 


MAK DANIŞMANLIK "FAVORİ AK PARTİ" DEDİ

Ak Parti'yi Mart 2015 için favori gösteren bir diğer araştırma kuruluşu ise MAK Araştırma oldu. MAK Araştırma'ya göre Mart ayı baz alındığında Ak Parti'nin oy oranı %47,7'yi buluyor. Ankete göre CHP'nin oyu ise %25,3 oranında. MHP'nin %14,2 olarak gösterildiği ankette HDP ise %9,1 olarak açıklandı. Son dönemde MHP ile ittifak iddiaları ile gündeme gelen Saadet Partisi ve BBP'nin oy oranları ise %1,1 olarak açıklandı.

 GEZİCİ'DEN CHP'YE GÜZEL HABER

Gezici Araştırma'nın Mart ayı için gerçekleştirdiği ankette ise oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Gezici2ye göre Ak Parti %39,9 oranında oy ve 229 vekil sayısı ile tek başına iktidar olamıyor. Ankette CHP ise son yılların en yüksek oy oranına yaklaştığı belirtilirken, MHP ise %17,7 oranında gösterildi. Anketin bir diğer çarpıcı sonuçları ise HDP ile ilgili. Gezici'nin Seçim Anketi çalışmasına göre HDP seçim barajını rahatlıkla aşarak %11,4 oranına ulaşmış vaziyette.ÖNCEKİ HABERLER
Suriye ordusu İdlib'i kuşatıyor, siviller şehirden kaçıyor
Suriye ordusu İdlib'i kuşatıyor, siviller şehirden kaçıyor
Apple'ın akıllı saatleri kaç dolar?
Apple'ın akıllı saatleri kaç dolar?
Pınar Altuğ'un elleri şok etti herkes dalga geçti
Pınar Altuğ'un elleri şok etti herkes dalga geçti
Google tıp dünyasına el attı
Google tıp dünyasına el attı
CHP İstanbul'da Sarıgül'e şok!
CHP İstanbul'da Sarıgül'e şok!
Güven Endeksi'nde çarpıcı düşüş
Güven Endeksi'nde çarpıcı düşüş
SMS'i bitiren uygulamalar
SMS'i bitiren uygulamalar
Ütopya’da Semih ve Tuncay arasında havuz tartışması!
Ütopya’da Semih ve Tuncay arasında havuz tartışması!
Papa'dan Ermenistan'ı yıkan yanıt
Papa'dan Ermenistan'ı yıkan yanıt
Ehliyet sınav sonuçları sorgu paneli
Ehliyet sınav sonuçları sorgu paneli