eposta yazdır zoom+ zoom-

Sultan Abdülhamid'in mirasıyla ilgili davada flaş gelişme

Sultan Abdülhamid'in mirasıyla ilgili davada flaş gelişme

Sultan II. Abdülhamid’in 7 bin 756 tapu kaydından oluşan miras davasında yaklaşık 100 hissedarın paylarına düşen miktarın bilirkişi vasıtasıyla hesaplanmasına karar verildi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 12-10-2017 09:27 - Güncelleme: 12-10-2017 09:39

34'üncü Osmanlı padişahı Sultan II. Abdülhamid'in tam 7 bin 756 taşınmaz tapu kaydından oluşan miras davasında mahkeme şu ana kadar tespitli yaklaşık 100 hissedarın paylarına düşen miktarın (hisselerinin) bilirkişi vasıtasıyla hesaplanmasına karar verdi. Mahkeme, dosyaya sunulan bazı mirasçılık belgelerinin sahte olup olmadığının tespiti için ise savcılığa suç duyurusunda bulundu.

100 MİRASÇININ PAYLARININ NE KADAR OLDUĞU BELİRLENSİN

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'nde önceki gün görülen duruşmaya Sultan II. Abdülhamid'in torunlarının avukatları katıldı. Mahkeme, 19 Temmuz'da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu yapıldığını tutanağa geçirdi. Mahkeme, taraf avukatlarının talepleri doğrultusunda bugüne kadar Abdülhamid'in mirasçıları olduğunu tespit eden bilirkişilere tekrar dosyayı gönderme kararı aldı. Mahkeme, ara kararında tespit edilen yaklaşık 100 mirasçının, paylarının ne kadar olduğunun belirlenmesini istedi.

Abdülhamid'in 3 defter dolusu mirası çıktı işte tapu kayıtları

AKRABALIK DERECESİNE GÖRE HİSSE VERİLECEK

Buna göre bilirkişi, Sultan II. Abdülhamid'e olan akrabalık derecesine göre tüm mal varlığından ne kadar oranda pay alabileceklerini araştıracak. Abdülhamid'e yakınlığına göre hissedarlar büyüyen ya da küçülen oranlarda Abdülhamid'in mallarından pay alabilecek. Bilirkişinin tespitinin ardından mahkeme, hissedarlara ne kadar oranda pay sahibi olduğu hakkında karar verecek.

DEVLETTEN ABDÜLHAMİD'İN MİRASINI İSTEYECEKLER!

Mahkemenin kararıyla birlikte mirasçılar, devlete başvurarak Abdülhamid'in mirasını isteyebilecek.

Abdülhamid Han'ın malvarlığı kayıtları Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arşivinde saklanıyor...

ABDÜLHAMİD'İN TÜRKİYE'DE 2 BİN 369 TAPUSU VAR

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arşivinde saklanan belgelere göre Abdülhamid'in yurt içi ve yurt dışında 7 bin 756 taşınmaz tapu kaydı var. Abdülhamid'in sadece Türkiye'de ise 2 bin 369 tapu kaydı bulunuyor.

1 MİLYON 256 BİN DEKAR ARAZİ

Abdülhamid'in Türkiye'deki tapulu arazisi 1 milyon 256 bin 947 dekar. Bu tapulu arazinin 391 bin 573 dekarı devlete, 8 bin 627 dekarı da şahıslar adına geçtiği Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arşiv kayıtlarında yer alıyor.

32 VÂRİS 7 YIL ÖNCE DAVA AÇTI, ŞİMDİ 250 VARİS ÇIKTI

Abdülhamid'in 32 varisi 7 yıl önce İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'ne mirasçı olduklarını ve paylarına ne kadar hisse düştüğünün tespiti için dava açmıştı. Davanın açılmasından sonra bu sayı 250'ye kadar çıktı. Ancak en son Abdülhamid'in akrabalık derecesine göre bu sayı yaklaşık 100'e kadar düştü.

İŞTE ABDÜLHAMİD'İN ÜZERİNE TAPULU BAZI TAŞINMAZLAR

- Galatasaray Adası
- Sultanhamam'daki İzmirli Hanı
- İstanbul Gedikpaşa'daki tiyatro arsası
- Eyüp Kopçageçidi'ndeki 21 dönüm tarla
- Eyüp'te 18 dönümlük Bahariye Kışlası
- Kağıthane'de 20 dönüm arazi
- Bakırköy'de 70 dönüm arazi
- Bakırköy Veliefendi çayırı
- Dolmabahçe'de 30 dönüm bostan
- Beşiktaş Serencebey'de 2 dönüm bağ
- Ihlamur'da 3 dönüm arsa
- İstanbul Horhor'da konak ve 5 dönüm arsası
- Arnavutköy Akıntı Burnu'nda gazino ve müştemilatı
- Ortaköy'de Dalyan mahallesi ve Ali Saip Paşa Yalısı ile müştemilatı
- Paşabahçe İrcirli köyünde 40 dönüm arazi ve şişe fabrikası
- Beykoz'da 40 dönüm bostan, üç bahçe, 6 tarla, 2 çayır, 3 arsa, 1 bağ, 1 dükkan ve yalısıyla Tokat çiftliği, Yalnız Servi çiftliği.
- Beykoz'da Abraham Paşa'dan alınan 38 dönüm arazi ve üzerindeki müştemilat
- Şişli'de İzzet Paşa çiftliği
- Çatalca ve Çekmece'de; Filifos, Kaparya, Safra, Kılıçali Sagır, Silivri, Bosna, Sazlı Bosna, Haraççı, Papas Bergos, İzzettin, Tozalak çiftlikleri ile Yahya Bey Kışlası.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Sultan Abdülhamid'in mirasıyla ilgili davada flaş gelişme haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR39 YORUM
  • melek 12 Ekim 2017 22:25 örneğin kağıthanedeki 20 dönüm arazi. orada insanlar ev yapmış, satmış ölmüş, yeni insanlar yaşıyor. parayı alıp ölmüş olan insanın torunlarımı zararı karşılayacak, şu an orada oturan ama bedelini ödemiş insanlarmı? çok karışık bir iş. buna gelene kadar, avrupa insan hakları mahkemesinden musul ve kerkük tapularının sahiplerine verilmesini isteseydiniz?

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro