eposta yazdır zoom+ zoom-

Menderes sanki bugünleri anlatıyor!

Menderes sanki bugünleri anlatıyor!

Binbir suçlamayla karşı karşıya kalan Adnan Menderes 1960 yılında yaşanan kaostan bahsederken sanki bugün yaşanan oyunları da anlatıyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 09-06-2013 15:58 - Güncelleme: 29-10-2015 06:36

Tarih 1960. Dönimin Başbakan hakkında ortaya atılan iddialar korkunç. Kimi tek adam ve diktatör diyor, kimi insanları kıyma makinalarında katlettiğini anlatıyor.

Kimi yolsuzlukların had safhaya çıktığını söylüyor, kimi Menderes'in yakınlarını ihya ettiği yalanını üfürüyor. Kimi yasaklara itiraz ediyor, kimi askeri darbe yapmaya çağırıyor. Kimileri ise sokaklarda eylemler yaparak hükümeti tıpkı bugünkü gibi devirme planlarını yürütüyor.

1 Mayıs İşçi Bayramı'nda işçilerin arasına katılan bazı provokatörlerin  olayları iyiden iyiye provoke etmesi üzerine Adnan Menderes daha fazla dayanamıyor ve radyo yayını aracılığı ile hakkındaki iddialara cevap veriyor.

Radyo yayınında Menderes'in, "Her an ve her saat yayılan ve korkunç şaiyalar çıkarmak suretiyle heyecan yaratmak ve bu heyecan vasatında bir takım kışkırtmalar da yaparak, hadiseler çıkartmak isteyenlerin olduğu ve bu hadiselerin belli merkezlerden idare edilmektedir" diyor.

Menderes, konuşmasında oynanan oyunu anlatırken adeta bugün yaşanan olaylara da ışık tutuyor. Yalan haber yayanların alakalılıra ve vazifelilere ihbar edilmesini ayrıca rica ettiğini söyleyen Menderes, "Kandırılması en kolay olan ve toplantı halinde olan zümreler seçilmek suretiyle, bunların üzerinde daimi surette yıkıcı propagandalar teklif edilir ve bunlar küçük bir zümre bile olsalar, 30 milyonluk Türkiye'nin hacmine ve ebadına nispetle bir zerre dahi teşkil etmeseler, bunlar sanki teşkilatlı ve vurucu bir kuvvetmiş gibi ele alınarak bir memleketin kaderi üzerinde pervazsızca oynayabilmek imkanına çıkılır. İstanbul ve Ankara iki gündür yaratılmak istenilen hadiselerin, izahı ve manası bundan ibarettir" diyor.

İşte Menderes'in o gün yaptığı ve bugünlere adeta ışık tutan o konuşması:

PAYLAŞ tw fb gp
KİMDİR ?
Adnan Menderes
ADNAN MENDERES KİMDİR?

Asıl adı Ali Adnan Ertekin Menderes'tir. 1950-1960 yılları arasında başbakanlık yapmış, İstiklal Madalyası sahibi Türk siyasetçi ve hukukçu. Serbest Cumhuriyet Fırkası, Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti'de siyaset yapan M

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro