YAZARLAR

Hadi ÖZIŞIK

Hadi ÖZIŞIK

hadi.ozisik@internethaber.com @hadiozisik rss Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2015 03:36 - Güncelleme: 04 Ocak 2016 05:03

Hürriyet'in Genel Yayın Yönetmeni değişecek mi?

Hakan Çelik, CNN Türk'te Fatih Çekirge'ye "Hürriyet'e Genel Yayın Yönetmeni mi oluyorsun? " sorusunu sorunca, Sedat Ergin'in koltuğu çokca konuşulur oldu. 

Sedat Ergin başarılı bir gazetecidir. Muhalif tarafı vardır ama vicdansız değil. Hürriyet'in tepesindeki isim olarak bugüne kadar hakkıyla gazetecilik yaptı, yapıyor. İşte bu yüzden Sedat Ergin'in Hürriyet'in tepesinden uzaklaştırılması söz konusu değil. Genel Yayın Yönetmeni değişikliğine gidilirse eğer, bu ancak Sedat Ergin'in koltuğunu boşaltmasıyla mümkün olur.

Peki böyle bir ihtimal var mı?

Var!

Hürriyet'in yayın politikasını bundan böyle Aydın Doğan'ın damadı Mehmet Ali Yalçındağ belirleyecek mâlum. Yalçındağ'ın iktidara yakın olmaya çalıştığı da sır değil. 

7 Haziran sonrasında çıkan tablo, Özkök'ü değil, Aydın Doğan'ın kızlarını haklı çıkarmıştı. AK Parti iktidardan düşmüş, koalisyon ihtimali doğmuştu. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koalisyon karşıtı tutumu, tüm planları altüst etti. 1 Kasım'da gelen yüzde 49.5'lik zafer ise, Özkök'ün haklılığını ortaya koymuştu.

Yalçındağ, iktidarla ilişkileri tamir etmek üzere Hürriyet'in tepesine getirildi. Yayın politikasını da ona göre dizayn edecek. Yani iktidarı rahatsız eden, ya da edecek haberler bundan böyle Hürriyet'te olmayacak!

İşte tam bu noktada Sedat Ergin'in tavrı önemli.

Ya "he" diyecek... 

Ya da en iyi yaptığı saha gazeteciliğine geri dönecek. 

Benim tahminim o ki, Ergin Hürriyet'teki koltuğunda daha fazla oturmayacak!

Sedat Ergin, kendi iradesi dışında belirlenen bir yayın politikasını kabul edecek bir gazeteci değil çünkü. Ne küser, ne kırılır, ne de darılır. Köşesine çekilir ve eskisi gibi sadece muhabirlik yapar!

Sedat Ergin'in boşaltacağı koltuğun çok talibi var. Bunlardan biri "Yok böyle bir şey" dese de, Fatih Çekirge'dir. Ancak, Çekirge büyük sıçramasına rağmen, Hürriyet'in Genel Yayın Yönetmeni olma ihtimali yok denecek kadar azdır. 

Çünkü, Aydın Doğan'ın istemediği isimlerin başında geliyor Çekirge!

Kim peki?

Sedat Ergin giderse, kim oturacak o koltuğa?

Ertuğrul Özkök ismi Hürriyet Genel Yayın Yönetmenliği'ne daha yakın sanki!

Hatırlar mısınız?

Ertuğrul Özkök bir yazı yazdı. 

Cesur bir yazıydı; Sabah'a talip olmuştu. 

"İktidara yakın en iyi gazete" projesini açıklamıştı o yazıda... 

Özkök, Sabah'ın kendisine teslim edilmeyeceğini bilmiyor muydu?

Tabii ki biliyordu... 

Özkök'ün istediği gazete aslında Hürriyet'ti. Aydın Doğan'a mesajdı yazdıkları. Ama olmadı, Aydın Doğan'ın kızları Özkök gibi bir adım ötesini okuyamadı. AK Parti iktidarından umutlar kesilmişti çünkü. Hal böyle olunca; Özkök'ün kafasındaki "İktidara yakın en iyi gazete" projesi hayata geçmedi, geçirilmedi. 

7 Haziran sonrasında çıkan tablo, Özkök'ü değil, Aydın Doğan'ın kızlarını haklı çıkarmıştı. AK Parti iktidardan düşmüş, koalisyon ihtimali doğmuştu. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koalisyon karşıtı tutumu, tüm planları altüst etti. 1 Kasım'da gelen yüzde 49.5'lik zafer ise, Özkök'ün haklılığını ortaya koymuştu. 

Mehmet Ali Yalçındağ'ın gelişi... Kimi muhalif isimlerin Hürriyet'ten uzaklaştırılması ve 4 yıllık yeni başlayan bir süreç... 

Ertuğrul Özkök, Mehmet Ali Yalçındağ'ın en iyi anlaştığı, anlaşacağı bir Genel Yayın Yönetmeni olur kanaatindeyim. O yüzden, Sedat Ergin gidecekse eğer, onun boşaltacağı koltuğa en yakın isim Ertuğrul Özkök olur diyorum. 

Ve fakat... 

"411 el kaosa kalktı" manşeti unutulmuş değil!

Buna rağmen mi?

Evet buna rağmen Özkök diyorum!


Hadi Özışık | Sayfanızı Da Tanıtın


PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Hürriyet'in Genel Yayın Yönetmeni değişecek mi? yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • şahin 30 Aralık 2015 23:54 Yaptığınız işbirligi nasil önünüze çıktı ülke sizin yap boz tahtası degil

    CEVAP YAZ 0 5
REKLAM
Hadi ÖZIŞIKDİĞER YAZILARIHadi ÖZIŞIK
TÜMÜ

GÜNCEL YAZILAR TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro