eposta yazdır zoom+ zoom-

Google yapay zekası kanser teşhisinde işe yarıyor

Google yapay zekası kanser teşhisinde işe yarıyor

Google, yapay zekanın kanser karşısında tüm insanlığın verdiği mücadelede en büyük silahlarından biri olabileceğini kanıtlayan yeni verileri geliştirdi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-11-2018 05:00 - Güncelleme: 19-11-2018 05:00

Google, yapay zekanın kanser karşısında verdiğimiz mücadelede insanlığın en büyük silahlarından biri olabileceğini gösterecek yeni verileri ortaya koydu. Teknoloji devinin bünyesinde çalışan araştırmacılar metastaz durumundaki - bir diğer deyişle gelişme seviyesi ileri safhada olan- meme kanserini tespit etmede patolojistlerden daha başarılı.

Google'ın yapay zeka ekibi, LYNA (Lymph Node Assistant, Lenf Düğüm Asistanı) adını verdikleri yapay zeka algoritmasına tümörlerin karakteristiklerini iki tür patalojik duruma ait verileri sağlayarak öğrettiler.

Tümör tespit ediyor
Bu sayede birçok değişik durumda dahi metastaz durumunda (diğer dokulara yayılma safhasında) olan tümörleri tespit etmede ustalaşan LYNA, tümör tespit edilen hastalara ait grafiklerle sağlıklı hastalara ait olan verileri %99 oranında doğru şekilde ayırmayı başardı. LYNA, bunu yaparken çoğu doktorun gözünden kaçabilecek derecede küçük metastaz durumlarını dahi saptayabiliyor.

LYNA, araştırmacılara yardımcı olduğu durumlarda daha da başarılı olabiliyor. Patolojistlere bir simülasyondaki teşhislerde yardım eden LYNA'nın araştırmacıların işini oldukça kolaylaştırdığı görüldü.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Google yapay zekası kanser teşhisinde işe yarıyor haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Kasım 19 Kasım 2018 06:17 Ulan namussuzlar, insanları kanser etmek için doğulur doğrulmaz aşıyla başlıyorlar işe. Teşhis etse ne olur, etmese ne olur?! Bill Gates’e programcılık maskesiyle kazandırdıkları paraları aşı kampanyası için harcattırıyorlar. Dünyanın çivisi çıkmış. Siz kanseri teşhis ediyor diye sevindirdik olun insanların aklıyla alay edin. Bu yapay zekâ insanlara nasıl zülmediyor gidin Çin’de görün. Elinde çantayla bile çıkamıyorsun dışarı. Yapay zekâ anında polisi uyarıyor, polis hemen alıyor nezarete. Ne zaman çıkarsın, çıkar mısın Allah bilir. Polis yapay zekâdan emir alıyor! Siz insanların bilinçaltını zehirlemeye devam edin.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro