BIST 1.557
DOLAR 7,48
EURO 9,04
ALTIN 441,80
HABER /  DÜNYA

Amerikan medyası 'ABD-Rusya savaşını kim kazanır'

ABD’de yayınlanan National Interest dergisi, ABD’nin, asker sayısının yeterli olmaması ve kaynaklarının az olması yüzünden savaş çıkması halinde Rusya ya da Çin’e karşı yenilgiye uğrayacağını yazdı.

Abone ol

AMERİKAN basınında Rusya’yla savaş senaryosunun değerlendirildiği bir yazı yayınlandı. National Interest dergisinde yer alan yazıda, '5 ana tehdit' olarak Rusya, Çin, İran, Kuzey Kore ve uluslararası terörizm lanse edildi ve Washington’ın bu tehditlere karşı koyabilmesi için çok sayıda askere ihtiyacı olduğu belirtildi.

Yazıda, ABD ordusundaki asker sayısının İkinci Dünya Savaşı’nın bitişinden bu yana görülenin en düşüğü olduğu ve bunun çok ciddi bir sorun olduğu ifadelerine yer verildi.

Yazıda, ABD ordusundaki yetersizlikler rakamlarla sıralandı. Ulusal savunma stratejisini yerine getirmek için 355 savaş gemisine gereksinim duyan ABD donanmasının elinde şu anda sadece 286 geminin olduğu belirtildi. ABD hava güçleriyse 389 filoya ihtiyaç duyarken, yalnızca 312 filoya sahip. Kara güçlerinin elindeyse 500 bin asker yerine 476 bin asker bulunuyor.

SAVAŞ BÜTÇESİ KISITLANDI
ABD ordusundaki bu yetersizliğin suçlusunun ise savunma harcamalarının kısıtlanmasını öngören bütçe planı olduğu kaydedildi. Söz konusu plan 2011’de onaylanmış ve Pentagon’un bütçesinde 539 milyar dolar kesintiye gidilmesine yol açmıştı.

KOMİSYON UYARMIŞTI
ABD Kongresi’nin görevlendirdiği bir komisyonun bu hafta yayınlanan raporunda da savaş çıkması halinde, ABD’nin, Rusya ve Çin karşısında ciddi bir yenilgiye uğramasının yüksek bir ihtimal olduğu sonucuna varılmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
AK Partili başkanın damadı FETÖ'den tutuklandı
Trump: 'Kaşıkçı'nın ses kaydını dinlemek istemiyorum'
Bucak MHP'den aday oldu meydan okudu!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hasta ziyareti
Hayatının hatası: Karakol önünde yapınca ceza yağdı!
TSK'dan Afrin'de terör operasyonu
'Çakar'lı minibüse 2 bin 4 liralık ceza kesildi
CHP'li başkan AK Parti'den aday adayı oldu
Bakan Turhan'dan 'Adil Kullanım Noktası' açıklaması!
Kadın yolcu raylara atladı: Metro seferleri durduruldu!
Yorumlar 2 yorum