BIST 1.529
DOLAR 7,36
EURO 8,90
ALTIN 411,00
HABER /  DÜNYA

Çalıntı Picasso tablosu bulundu! Tablonun değeri...

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde müzeden 6 yıl önce çalınan Picasso’nun 'Harlequin Başı' isimli tablosu Romanya’da gömülü halde bulundu.

Abone ol

Hollanda’nın Rotterdam kentindeki bir müzede sergilenen Pablo Picasso’nun 'Harlequin Başı' isimli tablosu ve 6 sanat eseri 6 yıl önce çalınmıştı. Rumen polisi, Picasso’nun 800 bin euro değer biçilen tablosunu, bir ormanda toprağa gömülü olarak bulduğunu duyurdu.

Romanya’da Organize Suçlar Savcılığından yapılan açıklamaya göre, 2012 yılında çalınan yedi tablodan birisi olan 'Harlequin Başı', önümüzdeki birkaç gün içinde analiz edilerek orijinalliği ortaya çıkacak.

YAKTIĞINI İDDİA ETMİŞTİ

Değerinin 18 milyon euro olduğu tahmin edilen iki Monet, bir Gauguin ve bir Matisse tablosunun sonsuza kaybolduğuna inanılıyordu. O dönemde tabloları çaldığı iddia edilen Radu Dogaru’nun annesi, oğluna karşı suçlamaların düşmesini sağlamak için, kanıtları yok etmek için tabloları yaktığını açıklamıştı. Ancak, Romen kökenli Hollandalı yazar Mira Feticu’ya gönderilen esrarengiz bir mesajda, başyapıtların en azından bir kısmının hala sağlam olduğu iddia edilmişti. Feticu, 10 gün önce verdiği demeçte, "Picasso’dan tablosunun saklandığı yeri belirten talimatları içeren bir mektubu Rumence aldım” açıklamasını yapmıştı.

EVİNİN YAKININDA BULUNDU

Ünlü tablo, Romanya’nın Tulça şehrinin ormana yolunda, hırsızlıkla suçlanan Dogaru’nun evine yaklaşık 15 km uzaklıkta, karla kaplı bölgenin kazılmasıyla plastikle sarılmış halde bulundu. Hollanda televizyonu NOS’a konuşan Triton Koleksiyonun Eski Küratörü Peter van Beveren, “Tablonun özgünlüğüyle ilgili pek çok şüphe var” açıklamasında bulundu.

Soygunla ilgili Radu Dogaru ve annesi Olga dahil olmak üzere toplam altı kişi, 2014 yılında iki ila altı yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Sigortacılara tazminat olarak 18,1 milyon euro ödeme yapıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Bucak MHP'den aday oldu meydan okudu!
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hasta ziyareti
Hayatının hatası: Karakol önünde yapınca ceza yağdı!
TSK'dan Afrin'de terör operasyonu
CHP'li başkan AK Parti'den aday adayı oldu
Bakan Turhan'dan 'Adil Kullanım Noktası' açıklaması!
Kadın yolcu raylara atladı: Metro seferleri durduruldu!
Binali Yıldırım: Yüzde 67 yerlilik oranına ulaştık
Beyaz aslan ülkeyi karıştırdı: Ünlü isimden tepki!
Yorumlar 2 yorum