eposta yazdır zoom+ zoom-

Avrupa'dan Türkiye'ye iyi haber! 3 milyar euro...

Avrupa'dan Türkiye'ye iyi haber! 3 milyar euro...

İtalya Suriyeli mülteciler için Türkiye'ye verilecek 3 milyar euro'luk kaynak üzerindeki blokajını kaldırdı. Buna göre hangi ülke Türkiye'ye ne kadar para verecek?

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 02-02-2016 12:47 - Güncelleme: 02-02-2016 12:47

Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için kullanılmak üzere oluşturulmasına karar verdiği 3 milyar euro’luk kaynağı farklı nedenlerle bloke eden İtalya, bu konudaki çekincelerini kaldırma kararı aldı.

Teknik çalışmaların kısa sürede tamamlanarak kaynağın tamamıyla kullanılabilir hale gelmesini sağlayacak bu karar İtalya Başbakanı Matteo Renzi tarafından açıklandı.

TÜRKİYE'YE KATKI SAĞLAYACAĞIZ

Renzi, “Bu noktada insanların yaşamlarını kurtarmak için Türkiye’ye katkı sağlayacağız” dedi.

MERKEL YOĞUN ÇABA HARCADI

İtalya’nın blokajını bir an önce kaldırması konusunda özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel yoğun çaba harcıyordu.

Roma’nın kararı ise AB Komisyonu’nun üye ülkeler tarafından bu kaynağa aktarılacak paranın İstikrar ve Büyüme Paktı içinde sayılmayacağını başka bir deyişle İtalya’nın açıkları arasında sayılmayacağını tekrar teyit etmesinin ardından geldi.

BİR MİLYONU AB FONUNDAN KARŞILANACAK

Türkiye’nin göç akınını frenlemesine katkı amacıyla oluşturulan kaynağın yaklaşık 1 milyar euro tutarındaki bölümü AB bütçesinden karşılanacak. Geri kalan 2 milyar euro ise AB üyesi ülkelerin ulusal bütçelerinden yapılacak katkılarla tamamlanacak.

 EN FAZLA KATKI ALMANYA'DAN

Yapılan son güncellemeler ışığında aslan payı 427.5 milyon euro ile Almanya’ya düşüyor. En fazla katkı sağlayacak diğer ülkeler ise İngiltere (327.6 milyon euro), Fransa (309.2 milyon euro) ve İtalya (224.9 milyon euro) olacak.

TÜRKİYE ISRARLA SÖYLÜYORDU

Sığınmacılara yönelik finansal desteğin mecburiyetini daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu defalarca dile getirmiş, mülteci sorununun çözümü için Avrupa'ya çağrıda bulunmuştur.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Avrupa'dan Türkiye'ye iyi haber! 3 milyar euro... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR13 YORUM
  • AKIL NERDESİNN 02 Şubat 2016 14:45 ŞİMDİ BU GELENLERİ VATANDAŞ YAPARIZ,OYLARI DA TOPLARIZ MI DENİYOR,SEBEP NEDİR,DERDİMİZ Mİ YOK,HEMDE ÇOOOOOK.

    CEVAP YAZ 1 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro