eposta yazdır zoom+ zoom-

AP'nin skandal Türkiye kararına Başbakan Yıldırım'dan tepki

AP'nin skandal Türkiye kararına Başbakan Yıldırım'dan tepki

Avrupa Parlamentosu Türkiye ile ilişkileri askıya alan raporu kabul etti. Başbakan Yıldırım skandal karara ilişkin son dakika açıklamalarda bulundu.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 06-07-2017 16:53 - Güncelleme: 07-07-2017 00:53

Başbakan Binali Yıldırım'dan Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raporuna tepki geldi. Raporun hükümsüz olduğunu söyleyen Yıldırım, "AB kafa karışıklığından vazgeçmeli" dedi. Yıldırım, Türkiye'nin her zaman başka seçeneklerinin olduğunu da söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, dün "Trafikte %100 Yaşam Projesi" açılış programında konuştu. Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Başbakan Yıldırım, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren raporu 64'e karşı 477 oyla kabul etmesi için "Bu karar hükümsüzdür, önemsizdir. AB kendi vizyonunu belirlemeli" dedi.

Başbakan'ın AP'nin kararına ilişkin soruya verdiği yanıt şöyle:

"Parlamentolar zaman zaman böyle kararlar alabilir, o kararlar milletvekillerinin inisiyatifiyle konjonktürel şartlara göre alınan kararlardır. Bizim ise önemsediğimiz konu, AB yönetim iradesinin düşüncesidir. Yani AB ülkelerinin liderlerinin düşüncesidir, üst yönetiminin düşüncesidir. Orada oluşacak irade bizim için bağlayıcıdır biz de ona göre kendi irademizi ortaya koyarız. Biz ne yapacağımızı biliyorum. AB kafa karışıklığından vazgeçsin, Türkiye ile gelecek ilişkilerini daha sağlıklı bir zeminde yürütmesi için bugün bütün şartlar mevcuttur. Türkiye'yi eleştirmek yerine kendi içlerine baksınlar. AB ailesinin bireyi olmak vizyonundan bir şey kaybetmemiştir ancak AB bu noktada bir kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bunu süratle ortadan kaldırılması ve ilişkilerin ilerlemesi şarttır. Bizim beklediğimiz budur.

"TÜRKİYE'NİN HER ZAMAN SEÇENEĞİ VARDIR"

Türkiye'nin her zaman seçeneği vardır, alternatifsiz değildir. Bunun da bilinmesi lazım. Unutulmamalıdır ki AB'nin güvenliği Türkiye'den başlar. Bu gerçekleri dikkate alarak herkesin sorumlu davranmasını bekliyoruz. Türkiye komşularının sorunlarının çözümünde olumlu katkı sağlayan bir ülkedir. AB süreci olmadan da böyleydi, bundan sonra da böyle olacak. Milletimiz karar verecek. İşin böyle de bir boyutu var."

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN AP'nin skandal Türkiye kararına Başbakan Yıldırım'dan tepki haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR21 YORUM
  • HATALI TARAF... 07 Temmuz 2017 09:11 KAVGA YAPAN İKİ KİŞİYE GENELDE'İKİSİNİNDE HATASI VARDIR' DENİR.ŞİMDİ KENDİ HATALARIMIZA BAKAMIYOR VE KABULLENEMİYORSAK,İKİ TARAFTA HATLIDIR DENİR.

    CEVAP YAZ 0 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro