BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  MAGAZİN

Tarkan'ın şarkısı çalıntı mı? İnceleme başlatıldı

Tarkan'ın rekorlar kıran albümü '10'daki 'Beni Çok Sev' şarkısının, Cem Özkan'ın 'Olmayacak Bir Hayal' ile benzediği yönündeki iddialara TMC Müzik'ten açıklama geldi.

Abone ol

Tarkan’ın son albümü ’10’ her yönden konuşulmaya devam ediyor. Son olarak Twitter’da ‘hedonisttr’ isimli kullanıcı ile Tarkan’ın son albümündeki ‘Beni Çok Sev’in söz yazarı Günay Çoban arasında Twitter’da benzerlik tartışması yaşandı. ‘hedonisttr’ Çoban’a şarkının kime ait olduğunu sordu, Çoban ise benzerliklere şarkıyı 2013’te yaptıklarını belirterek, “Girişte gitarlar 2 nota aynı çalmış hepsi bu. 2 şarkının melodik yapısı arasında zerre benzerlik yok. Müziği iyice öğrenin öyle çamur atın bari. Öyle bir iddiası olan varsa müzik meslek birliklerinde bilirkişi heyeti var, mahkemeler var. Gidip oralara başvurarak hakkını arayabilir” yazdı. Çoban’a cevap Cem Özkan ile TMC Müzik’ten geldi. TMC Müzik, söz konusu iddiaları Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) Teknik Bilim Kurulu'na inceletmek için başvurduklarını bildirdi. İşte o açıklama:

İNCELEME YAPILMASI İÇİN BAŞVURULDU

“Günay Çoban şarkının söz yazarı olduğu için konunun birinci dereceden muhatabı değildir. Muhatabı olmamasına rağmen, şarkının 2013 yılında yapıldığını, noter ve Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) kayıtlarında belgeli olduğunu yazmıştır. Söz konusu, ‘Olmayacak Bir Hayal’ şarkısı 2012 yılında, yapımcılığını TMC Film Yapım'ın üstlendiği ‘Koyu Kırmızı’ dizisinin 7. bölümünde yayınlanmış ve 29.02.2012 tarihinde MSG'ye bildirilmiştir. Sosyal medyadaki yazışmaların muhatapları, sanatçımız Cem Özkan'ı mention'layarak, belki istemeyerek de olsa bizleri bu tartışmanın içine çekmiştir. Bizler, gerçeğin ne olduğunun netleşmediği bu tartışmanın Tarkan'a da zarar vereceğini düşünmekte, aynı zamanda gerek sanatçımız Cem Özkan'ın gerekse firmamızın doğru olup olmadığı netleşmeyen bu tartışmada yer almasını arzu etmemekteyiz. Cem Özkan'ın hem edisyonumuzda yer alması, hem de yorumcu sanatçımız olması nedeniyle, üyesi olduğumuz Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) Teknik Bilim Kurulu'na, iki şarkının besteleri arasında benzerlik olup olmadığı; varsa benzerliğin boyutuyla ilgili inceleme yapılması üzere başvuruda 

ÖNCEKİ HABERLER
Süper Loto çekilişi Milli Piyango Loto sonuclari
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Erdoğan, G20 zirvesine katılmak için Almanya'ya gitti
2 bin yıllık aslan heykelini parçaladılar
Kuşadası'nda gergin anlar: Avukatlar AVM'ye sığındı!
Siirt'te PKK'ya büyük darbe
Yüzde 95'i tamamlandı Cumhurbaşkanı Erdoğan açacak
Süper Loto çekilişi saat 21.00'da Süper Loto sonuclari
Süper Loto 6 Temmuz 2017 çekilişi sonuçları ikramiyesi uçuk
İstanbul'da yangın gören telefona sarıldı
Yorumlar 1 yorum