eposta yazdır zoom+ zoom-

15 Temmuz anket sonuçları siyasi hayatının sonu!

15 Temmuz anket sonuçları siyasi hayatının sonu!

A&G Araştırma Şirketi'nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası liderlerin oy durumlarına ilişkin yaptığı anket sonuçları HDP'yi şoke edecek. 15 Temmuz sonrası

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 26-09-2016 12:38 - Güncelleme: 26-09-2016 12:38

A&G Araştırma'nın 15 Temmuz darbe girişimi sonrası liderlerin oy oranlarına ilişkin yaptığı anketin sonuçlarına Adil Gür, Milliyet gazetesi yazarı Tunca Bengin'e anlattı. 

Tunca Bengin'in bugünkü köşesinden yazdığı anket sonuçlarına göre, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın beğenisi ve oy oranı çok arttı. 

Anket sonuçlarının ortaya koyduğu bir diğer çarpıcı detay ise HDP ve HDP lideri 'la ilgili. Anket sonuçlarına göre, 15 Temmuz sonrası tüm liderlerin beğenisi artarken, Demirtaş'a ve HDP'ye olan sempati ciddi oranda düşmüş durumda.

İşte Adil Gür'ün aktardıklarına göre liderler anketinin sonuçları...

"...

15 Temmuz’dan sonra Cumhurbaşkanı’nın beğenisi ve oyu çok arttı. AKP’nin oyunun üzerinde. Binali Yıldırım zor bir dönemde başbakan oldu, süreci çok iyi yönetti, duruşu, kişisel üslubuyla kamuoyunun güvenini, sempatisini kazandı. Kemal Kılıçdaroğlu’nu beğenenler, sempati duyanlar eskiye oranla çok fazla. Devlet Bahçeli’nin kongre taleplerinin olduğu döneme göre beğenisi ve oyu arttı.

Yani Selahattin Demirtaş ve HDP dışında tüm siyasi partilere ve liderlere sempati geçmişe göre çok fazla. Ama buna rağmen bugün bir seçim olsa oyları, tercihleri ne kadar etkiler tespit etmek çok kolay değil. Çünkü Türkiye çok olağanüstü bir dönemden geçiyor. Böyle bir zamanda ‘bugün seçim olsa kime oy verirsiniz’ sorusuna verilen cevaplara yüzde yüz güvenilir diye bakmak çok doğru değil. Çünkü insanlar bu tip sorulara bir takım kaygılarla cevap veriyorlar belki.

Ancak şu kesin; HDP dışında her siyasi parti oy verilebilir hale geldi. Örneğin 15 Temmuz’dan önce ‘ağzıyla kuş tutsa asla oy vermem dediğiniz bir parti var mı?’ diye sorduğumuzda CHP’lilerin yüzde 80-85’i AKP’ye, AKP’lilerin yüzde 70-75’i de CHP’ye ağzıyla kuş tutsa oy vermem diyordu. 15 Temmuz’dan sonra bu oranlar neredeyse yarı yarıya düştü. Yani oy geçişkenliği, polarizasyon çok kolaylaştı. Bunun siyasi partiler için avantajları da var, riskleri de. O nedenle siyasi parti liderlerinin önünde hem kolay hem zor bir süreç var. Doğru politikalar üretebilirlerse halkta destek bulabilirlerse bu işten kazançlı çıkabilirler..."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN 15 Temmuz anket sonuçları siyasi hayatının sonu! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR10 YORUM
  • VATANDAŞ 26 Eylül 2016 15:45 HDP, KÜRTLER İÇİN BİTMİŞTİR BU SAATTEN SONRA. KİM BU SAATTEN SONRA HDP'YE OY VERİR? EN MİLLİYETÇİ KÜRT BİLE HDP VE PKK'DAN ŞİKAYETÇİ.

    CEVAP YAZ 0 10
KİMDİR ?
Selahattin Demirtaş
SELAHATTİN DEMİRTAŞ KİMDİR?

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş aslen nereli, ailesinin kökeni nedir, eşi Başak Demirtaş ve kızları hakkında bilinmeyenler neler? İşte Selahattin Demirtaş'ın eşi, ailesi ve çocukları ile biyografisi; Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro