BIST 1.557
DOLAR 7,46
EURO 9,03
ALTIN 441,53
HABER /  GÜNCEL

Zorunlu kış lastiği uygulaması bugün başladı cezası 625 TL

Zorunlu kış lastiği uygulamasıyla "denetim" mesaisi de başlıyor. Zorunlu kış lastiği uygulamasının devreye gireceği yarından itibaren şehir içi ve şehirler arası yollarda kış lastiği denetimleri başlayacak.

Abone ol

Geçen dönem zorunlu olduğu halde kış lastiği bulunmayan 4 bin 277 araca ilişkin idari yaptırım uygulandı. Peki şehir içi ulaşımda gerekli mi, hangi durumlarda ceza kesiliyor... İşte kış lastiğiyle ilgili tüm detaylar...

Zorunlu kış lastiği uygulaması yarın başlayacak. Geçen dönem kış lastiği kullanmayan 4 bin 277 araç ile sürücüsüne idari yaptırım uygulayan emniyet birimleri, bu yıl da sıkı denetimlerini sürdürecek.

AA muhabirinin Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 1 Aralık 2018 ile 31 Mart 2019 tarihleri arasında kış lastiği kullanması zorunlu olup da buna uymayan 4 bin 277 araç/sürücüye idari yaptırım uygulandı.

681 ceza ile de kamyon sürücüleri sıralamaya girdi

Söz konusu dönemde bin 613 ceza ile kamyonet sürücüleri ilk sırada yer alırken, 842 ceza ile minibüs, 681 ceza ile de kamyon sürücüleri sıralamaya girdi.Uygulama nedeniyle en çok ceza İstanbul'da yazıldı.İstanbul'da 684 sürücü ve aracına işlem yapıldı.İkinci sırada yer alan Şırnak'ta 331, üçüncü sırada bulunan Ankara'da ise 268 sürücü zorunlu olduğu halde kış lastiği takmadığı için idari yaptırıma maruz kaldı.Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2020 itibarıyla güncellenecek.

Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğde belirlenmişti

Karayolları Trafik Kanunu'nun 65/A maddesi gereğince kış lastiği zorunlu hale getirilmiş, kış lastiği uygulamasının hangi araçları kapsadığı, denetimlerde uygulanacak usul ve esaslar ile idari müeyyidelerin neler olduğu hususları, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca "Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ"de belirlenmişti.

Tebliğe göre, Türkiye'de tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan 4 aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunlu.

Özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastiklerin kullanılması gerekli

Üzerinde M S işareti ve/veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastiklerin kullanılması gerekli.

Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçiyor.İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirleniyor.

Kış lastiği olması zorunlu

Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1'er ay artırabiliyor.Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin, ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunlu.

Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor.Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliğinin 4, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda kış lastiği diş derinliğinin 1,6 milimetreden az olmaması gerekiyor.Denetimlerde diş derinliği, lastik sırtının ortasına en yakın dişlerden ölçülüyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Meteoroloji'den Erzurum'a uyarı geldi! Kar 20 CM'yi bulacak Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Şişli'de lüks otomobile kurşun yağmuru
Göztepe Fenerbahçe maçı özet ve golleri
Şenol Güneş rakiplerimizi yorumladı
Kredi çekmeyi düşünenler dikkat! İşte banka banka güncel faiz oranları
Ersun Yanal: Adalet yoksa futbol yok
Rum yönetimi 7 bin 400 ton mühimmatı denize bıraktı
Bakan Çavuşoğlu açıkladı: Türkiye'de ilk defa düzenlenecek
Fenerbahçelilerin isyan ettiği penaltı kararı
Ali Koç ile Göztepeli taraftarlar arasında gerginlik
Kemik iltihabını ortadan kaldıran ekinezya çayının sağlığa olan faydaları inanılmaz!
Yorumlar 1 yorum