BIST 1.378
DOLAR 8,12
EURO 9,71
ALTIN 455,78
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

Zihinsel engellilerin mesleki eğitimi

'Zihinsel Engellilerin Mesleki Eğitim Süreçlerinin AB Boyutunda İncelenmesi' konulu proje için oluşturulan heyet çalışmalara başladı.

Abone ol

Yenimahalle Milli Piyango Başkent İş Okulu'nun yürüttüğü 'Zihinsel Engellilerin Mesleki Eğitim Süreçlerinin AB Boyutunda İncelenmesi' konulu AB projesi kapsamında, Yenimahalle Kaymakamı Kenan Çiftçi ve Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım'ın da yer aldığı heyet, Malta, İspanya ve Polonya da bazı okul ve merkezleri ziyaret etti.

Alınan bilgiye göre, zihinsel engelli öğrencilerin Avrupa Sosyal Haklar Sözleşmesi'nde belirtildiği gibi mesleğe yöneltilme haklarını etkin biçimde kullanmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen projeyle bu öğrencilere uygun mesleki eğitim seçeneklerini belirlemek hedefleniyor. Projeyle istihdam konusunda dezavantajlı olan zihinsel engelli öğrencilerin meslek edinmelerini sağlamak amaçlanıyor.

Projeye, Milli Piyango Başkent İş Okulu'nun ev sahipliğinde, İŞKUR, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü-Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Yenimahalle Kaymakamlığı, Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Yenimahalle Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Van Zübeyde Hanım İş Okulu, Ordu Adil Karlıbel İş Okulu ortaklık ediyor.

Proje kapsamında, aralarında Yenimahalle Kaymakamı Kenan Çiftçi, Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü-Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Şubesi Müdürü Müberra Oğuz ile Yenimahalle Milli Piyango Başkent İş Okulu Müdürü Mustafa Öztürk'ün de yer aldığı heyet, Malta, Polonya ve İspanya'da zihinsel engelli bireyleri meslek edindirmeye yönelik çalışmalar yapan okul, kurum ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Proje ekibi, bu kurumlardaki zihinsel engelli bireylerin uygun ortam, uygun materyal ve kendilerine sağlanan fırsatlar sonucunda meslek edinerek, çalışma hayatına katıldıkları gözlemlerini Türkiye'de ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşarak meslek edinme ve istihdama yönelik çalışmaların düzenlenmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Uzan ispat belgesini gösteremedi
OKEP büyük ilgi görüyor
Ünlü karikatürist Wolinski İstanbul'da
Korsanlar Türk gemisine saldırdı
Kepçe kulak estetiği nasıl yapılıyor?
Şırnak'ta mayın patladı
Sezen Aksu hayranlarına kötü haber!
Laik düzene son bir saldırı mı?
Türk Yıldızı Samsun'da sergilenecek
Real'in silahşorlerinden 4 kurşun
Yorumlar