BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  DÜNYA

Uzan ispat belgesini gösteremedi

Cem Uzan tahkim davasında kendine ait olduğunu iddia ettiği Libananco ile ilgili belge ibraz edemedi

Abone ol

Libananco şirketinin, el konulan Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik hisselerinde zarara uğradığı gerekçesiyle Türkiye Cumhuriyeti hakkında açtığı 10 milyar dolarlık tahkim davasında, üçüncü gün duruşmaları dün akşam sona erdi.

Milliyet'ten Nedim Şener'in haberine göre Paris’te Dünya Bankası binasında görülen dünkü duruşmada Ürdün’ün başkenti Amman’dan videokonferans yoluyla ifade veren Libananco’nun sahibi görünen Ali Cenk Türkkan’ın sorgusu 14 saat sürdü. Dün ayrıca Fransa’dan siyasi sığınma hakkı isteyen Cem Uzan da 2 saat boyunca sorgulandı.

Cem Uzan ifadesinde, Libananco şirketi Ali Cenk Türkkan üzerine kayıtlı olmasına rağmen gerçekte kendisine ait olduğunu ifade etti.
Enerji Bakanlığı’nın avukatları ise bu satışın gerçek bir satış olmadığını, geçmiş tarihli belge düzenlenerek imtiyaz sözleşmeleri iptal edilen ÇEAŞ ve Kepez’in yüzde 60’ının Libananco’ya satılmış gibi gösterildiğini ileri sürdüler. Cem Uzan satışın gerçek olduğunu ifade edince, Türkiye’nin avukatları satış işlemine konu olan hisselerin karşılığında yapılan ödemelerin belgelerini göstermesini söylediler. Ancak Uzan belgeyi ibraz edemedi.

‘İfadesi çelişki dolu’

Türkiye’nin avukatları Hakan Uzan’ın ifadesinin ise toplam 14 saat sürdüğünü ve 2 gün devam ettiğini belirttiler. Avukatlar 14 saatte alınan ifadelerin çelişkilerle dolu olduğunu ve gelişmelerin Türkiye lehine olduğuna da dikkat çektiler.

Bu duruşmada Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi’nin davanın “esastan görüşülüp görüşülmeyeceğini” karara bağlayacağını belirten avukatlar kararın Türkiye aleyhine çıkması halinde esastan görüşmelere geçileceğini söyledi.

Bu duruşmalarla ilgili kararın 2 - 6 hafta arası bir sürede çıkmasını beklediklerini kaydeden avukatlar davanın esastan görülmesi halinde birçok konunun gündeme geleceği için şimdilik daha fazla ayrıntı vermek istemedi.

ÖNCEKİ HABERLER
OKEP büyük ilgi görüyor
Adres tarifi canından etti
Korsanlar Türk gemisine saldırdı
AK Partili vekillerin en büyük endişesi
Şırnak'ta mayın patladı
Sezen Aksu hayranlarına kötü haber!
Laik düzene son bir saldırı mı?
Türk Yıldızı Samsun'da sergilenecek
Real'in silahşorlerinden 4 kurşun
Ders çalışmayan oğlunun kafasına sıktı
Yorumlar 7 yorum