BIST 118.485
DOLAR 6,86
EURO 7,77
ALTIN 394,11
HABER /  EKONOMİ

Yüz tanıma programıyla personeli izlediler mahkemeden emsal karar

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi sözde mesai saatlerini takip edebilmek için yüz tanıma sistemini getirdi. Ancak mahkeme insanlık dışı muamelenin hukuka uygun olmadığına karar verdi.

Abone ol

ANTALYA’da Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde bu yılın başında sözde çalışanların güvenlikli giriş çıkışı, hırsızlık, gasp gibi olayları önlemek, tıbbi malzeme ve cihazların korunması amacıyla yüz okuma sistemi getirildi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, uygulamanın Anayasa'nın 12, 17 ve 20'nci maddelerinin yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 8'inci maddesine aykırı olduğunu belirterek, Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Sendika biometrik yöntemlerle mesai takibinin yasalara aykırı olduğunu belirtti.  Hastane yönetimi ise verilerin başkasına devredilmesinin söz konusu olmadığını savundu.

İŞLEM HUKUKA UYGUN DEĞİL
Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'nde görülen davada karar çıktı. Kararda şu ifadelere yer verildi:

-“Personelin fotoğrafını çekip öncesinde sistemde kayıtlı fotoğrafı ile eşleştirme yaparak ilgililerden kişisel veri alınması niteliği taşıyan 'yüz tanıma sisteminin', 'özel hayatın gizliliği' ilkesi kapsamında bulunması karşısında, 'uygulamanın sınırlarını, usul ve esaslarını' gösteren bir yasal dayanağının bulunmaması, toplanan verilerin ileride başka bir şekilde kullanılmayacağına dair bir güvencenin mevcut olmaması göz önüne alındığında, temel haklar ve Anayasal ilkeler ile uluslararası sözleşme kuralları ile bağdaşmayan dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır."

ÖNCEKİ HABERLER
e okul takdir teşekkür hesaplama robotu MEBBİS öğrenci girişi
Almanya'da neonazi şoku! Yüzlercesi kayıplara karıştıl
Türk bilim adamına sadece 12 kişinin sahip olduğu ödül verilecek
BİLSEM sınavı ne zaman yapılacak 2018 MEB sınav takvimi
Mağazada yüzde 70 indirim yalan çıktı Bu haber herkesi ilgilendiriyor
Mia fitz Gözde kimdir kaç yaşında Exatlon Challenge Gözde Demiral instagram halleri
Yorumlar 6 yorum