BIST 1.304
DOLAR 7,84
EURO 9,39
ALTIN 450,30
HABER /  EKONOMİ

Mağazada yüzde 70 indirim yalan çıktı Bu haber herkesi ilgilendiriyor

Ünlü bir mağazadan 1399 TL olan ceketi yüzde 70 indirim etiketi ile almak isteyen Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı kasaya gidinde hayatının şokunu yaşadı. Ceketinin indirimli fiyatının 1399 TL olduğunu öğrenen başkan işin peşine düşüne firmanın foyasını ortaya çıktı.

Abone ol

BURSA'ya bir etkinlik kapsamında giden Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, başından geçen bir olayı anlattı.

İstanbul'da ünlü markaların ürünlerini satan bir giyim mağazasına gittiğini söyleyen Ağaoğlu "yüzde 70'e varan indirim" yazısını görünce bir ceket almak istediğini, etiketteki 1399 lira yazan fiyatın yüzde 70 indirimi makul bulduğunu anlattı.

Kasaya ödemeye gittiğinde kendisinden 1399 lira istendiğini anlatan Ağaoğlu, şöyle konuştu:

"Meğer 1399 lira indirimli fiyatıymış. Ceketin gerçek fiyatının 4 bin 45 lira olduğu söylediler. 4 bin 45 liradan sattıkları ceketin faturasını görmek istedim göremedim, gösteremediler. Ben yine de 1399 lira üzerinden aldım ve konuyu Ataşehir Tüketici Hakem Heyetine taşıdım. 4 bin 45 liralık ceketi, 1399 liraya düşüren indirim oranının 1399 lira üzerinden uygulanmasını ve ortaya çıkacak farkın tarafıma ödenmesini talep ettim.

BELGELEYEMEDİLER
Firma, hakem heyetine yaptığı savunmasında, cekette yüzde 65,4 indirim uyguladıklarını, 1399 lira üzerinden tekrar bir indirimin söz konusu olmayacağını belirtti. Ancak, önemli olan detay şu; bu ceketi 4 bin 45 lira üzerinden sattıklarına dair bir fatura, belge sunamadılar."

YASALAR FİYAT ZİNCİRİNİN GÖSTERİLMESİNİ İSTİYOR
Ağaoğlu, Tüketici Hakem Heyetinin, "6502 Sayılı Tüketici Yasası'nın Fiyat Etiketi Yönetmeliği üçüncü bölüm indirimli satışlar başlıklı 11. maddesi 1. fıkrası gereğince, indirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı, tarife ve fiyat listeleriyle etiketlerinde gösterilir. İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimden önceki fiyattan daha düşük fiyatla satışa sunulduğunun ispatı satıcı veya sağlayıcıya aittir. Şikayet edilen firmanın bu durumun aksini ispata yarar bir savunma vermediği görülmüştür." gerekçesiyle şikayetini kabul ettiğini söyledi.

YANILTICI İNDİRİMLER İÇİN ÖNEMLİ KARAR
Bu gerekçelerle hakem heyetinin 4 bin 45 liradan 1399 liraya düşen indirimi esas aldığını ve 1399 lira üzerinden yüzde 65,4 indirimle ortaya çıkan 914,95 liralık farkın ödenmesine karar verdiğini belirten Ağaoğlu, "Burada tüketici lehine çok önemli bir karar çıktı. Yanıltıcı indirimlere karşı tüketici lehine özellikle son günlerde yapılan benzeri uygulamalara yönelik çok önemli bir karar." dedi.

YILBAŞINA DİKKAT
Ağaoğlu, yıl sonu yaklaştıkça indirimli satışların hız kazandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Yılbaşı kampanyaları ile birçok firma stoklarını eriterek nakde çevirmek için türlü şekil ve yöntemlerle indirimli satışlar düzenleyecektir. Bu alışverişlerde tüketicilerin dikkatli olmaları ve yanıltıcı indirimle karşılaştıklarında haklarını aramaları gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Tüketici Kanunu'na göre indirimden önceki yüksek fiyattan satış yapıldığının ispat külfeti satıcıya aittir. Yani tüketiciler, etiket üzerindeki fiyatı yükseltilip sonra indirim yapıldığını ileri sürenlere karşı uyanık olmak zorundalar."

ÖNCEKİ HABERLER
Rusya Genelkurmay Başkanı'ndan şok suçlama IŞİD petrolleri...
31 Aralık okul var mı yılbaşı öncesi tatil olur?
Türel: “2019’da suya zam yok”
Genetik Zayıflama ile nasıl kilo verilir?
BM'den Cemal Kaşıkçı açıklaması 'Uluslararası soruşturma gerekli'
AVM saatleri değişti mi girişte HES kodu alınacak
Yorumlar 8 yorum