BIST 2.372
DOLAR 15,94
EURO 16,85
ALTIN 945,75
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Türel: “2019’da suya zam yok”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2019 yılında Antalya’da su tarifelerinde artışa gidilmeyeceğini açıkladı

Abone ol

Antalya’nın halen Türkiye’nin en ucuz su tarifesini kullanan büyükşehirlerinden biri olduğunu belirten Türel, “Su Antalya’da bu kadar ucuz olmasına ve artan maliyetlere rağmen 2019 yılında su tarifelerinde hiç artış yapmadık. Bu müthiş bir başarıdır” dedi.

ASAT Genel Kurul Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında gerçekleşti. Seçimlerden önceki son genel kurulun açılışında konuşan Başkan Türel, ASAT’ın 5 yılda yaptığı çalışmaları ve başarı öyküsünü anlattı. ASAT’ın Büyükşehir Yasası ile belediye sınırının 10 kat büyümesine rağmen muhteşem başarılara imza attığının altını çizen Türel, şu bilgileri verdi: “İçme suyu hattı olarak 581 milyon 556 bin 308 TL harcamışız ve aşağı yukarı 4 milyon 510 bin 53 metre içme suyu hattı döşemişiz. Antalya-Londra arasından daha uzun bir mesafe. Ve tabi ki halkımız sağlıklı içme suyuna kavuştu. 316 milyon 823 bin 275 TL harcayarak 1 milyon 121 bin 967 metre kanalizasyon hattı döşemişiz. 234 milyon 725 bin 633 lira harcayarak, 225 bin 821 metre yağmur suyu drenaj kanalı yapabilmişiz. Yine 437 milyon 479 bin 412 lira harcayarak 32 adet arıtma tesisimizi rehabilite etmişiz.”

Görev alanı arttı personel gideri azaldı
ASAT personelini fedakâr çalışmaları için kutlayan Başkan Türel, “2013 yılında ASAT’taki  bir personel 1.60 kilometrekareye hizmet veriyordu. Bugün ise 1 personel 7.76 kilometrekareye hizmet ediyor. Yani bir personelin hizmet ettiği coğrafya neredeyse 6 kat artmış. Tabi personel giderlerimiz de bütçemizin içerisinde daha da gerilemiş. Personel harcaması 2013 yılında ASAT bütçesinin 28.13’üne tekabül ederken, bugün 23.67’ye gerilemiş. Yani personel 6 kat daha fazla alana hizmet eder hale gelirken, personel harcaması bütçe için de yaklaşık yüzde 5’lik bir oranda gerilemeye gitmiş” diye konuştu.

ASAT’ın vatandaş odaklı gönül belediyeciliği çalışmalarını da başarıyla gerçekleştirdiğini ifade eden Türel, ALO 185 hattının personel sayısını artırarak 24 saat hizmet verir hale getirdiklerini, 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren 2 milyon 344 bin 514 kişinin bu hatta talebini ilettiğini anlattı. 

Antalya en ucuz su kullanan illerden
Maliyetlerin ciddi şekilde artmasına rağmen Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılı su tarifelerinde hiçbir artışa gitmeyeceğini müjdeleyen Başkan Menderes Türel, şunları söyledi: “Bazı belediyelerin indirime gittiği, bizim niye gitmediğimiz gibi bir soru geliyor. O bazı belediyelerdeki indirilmiş fiyatlar şuandaki bizim su fiyatı tarifemizin 3 misli 4 misli. Yoksa biz tabi ki bir taraftan zam yapmıyorken imkanlarımız dahilinde indirimi de düşünebiliriz. Türkiye’nin en ucuz su tarifesini kullanan illerinden bir tanesi Antalya’dır. Bununla övünüyoruz.” 

Suyu en ucuz bıraktık en pahalı devraldık 
2004 senesinde ilk görevi devraldığımda Antalya’nın Türkiye’nin su tarifesini en pahalı kullanan şehri olduğunu hatırlatan Türel, “O zaman söz vermiştik. Yüzde 30 suda indirim yapacağız demiştik. Gelir gelmez yüzde 30 indirim yaptık. Hatta KDV indirimleriyle birlikte o dönemde fiyatlara ciddi bir indirim imkânı sağlayınca sizlerle birlikte yüzde 62’leri sağlayan bir indirim yaptık. Antalya’yı suyu en pahalı kullanan şehir iken, suyu en ucuz kullanan şehir haline getirdik. 2009 yılında Antalya’yı yine Türkiye’nin suyu en ucuz kullanan illerinden bir tanesi olarak bıraktık. Görevimizi böyle devrettik. 5 sene sonra yeniden göreve geldiğimizde maalesef Antalya’yı yine suyu en pahalı kullanan illerden bir tanesi olarak bulduk.  Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde şu anda Antalya’yı Türkiye’nin en ucuz su tarifesi kullanan şehirlerin içerisine soktuk” ifadesini kullandı.

Suya zam yok
Başkan Türel şöyle devam etti: “Birkaç rakam vermem gerekirse, 2014 yılında göreve geldiğimizde Türkiye’de mesken fiyatlarında en pahalı suyu, su, atıksu ve KDV dahil İzmir kullanıyordu, 6.03 Lira. Bu Antalya’da 3.03 liraydı 2014’te. Şu anda ki su fiyatları İzmir’de 12.13 lirayken Antalya’da 4.37 lira. İstanbul’u örnek verelim. Ticarethanede İstanbul 19.51 iken, Antalya’nın ticarethanede su fiyatları 6.92 Lira. Yani arada misli misli farklar var. Denizli’yi örnek vereyim. Denizli’de şantiye su fiyatı 15.12 Lira iken Antalya’da 6.94 Lira. Resmi daire rakamları Antalya’da 3.33 Lira, Gaziantep’te 13 Lira. İzmir’de otel su fiyatları 12.37 Lira iken, Antalya’da 6.26 Lira. İstanbul’da da 19.51 Lira.  Bu rakamları bir başka şehrimizi itham etmek için ifade etmedim. Antalya’da su fiyatlarının ne kadar ucuz olduğunu ifade etmek için söyledim. Bazı yerlerde indirim yapılınca o indirimli fiyatlara rağmen bizim fiyatlarımızın düşüklüğü için bu mukayeseyi vermek durumundayım. Sosyal medyada böyle kampanyalar da oldu. Su Antalya’da bu kadar ucuz olmasına rağmen 2019 yılında su tarifelerinde hiç artış yapmadık. Suya hiçbir zam yapmıyoruz. Bu müthiş bir başarıdır.” 

Son noktayı koydu
CHP’li meclis üyelerinin, “2019’un sonuna kadar zam yapmamayı taahhüt ediyor musunuz?” sorusunu Türel, “Biz ne zaman en ucuz bıraktıysak geldiğimizde en pahalı bulduk. 2009’da da 2004’te de suyu Antalya’nın Türkiye’de en pahalı kullanan tarifeleri olarak CHP’den devraldık. En ucuzu haline getirdik. Bizde en ucuzu yapmak, sizde ise en pahalısı yapmak gibi bir alışkanlık var. Önemli olan sizin artış yapmayacağınızı söylemeniz. Bizim ne yapacağımız ortada. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Demek ki 2019 Nisan’ında da bu koltukta benim oturacağımı öngörerek muhalefet olarak böyle diyorsunuz. 2019’da iktidara geldiğinizde 2019 Aralık ayının 31’ine kadar biz zam yapmayacağız taahhüt ediyorum” şeklinde yanıtladı. 

İşletme giderlerinde büyük düşüş
Başkan Menderes Türel, Antalya’da ilçeler ve mahallelerdeki 207 bin 711 abonenin ise suyun tonunu 1 liranın altında kullandığını vurguladı. Türel, Antalya’da suyu 1 liranın altında kullanan abone sayısının Isparta ve Burdur’un toplam abone sayısından daha fazla olduğunun altını çizdi. Başkan Türel, “2018 yılı enflasyonu yüzde 25, elektrik fiyat artışı yüzde 58, personel giderlerimizde yüzde 14’lük artış olmuş biz bütün bunlara rağmen suya bir kuruş zam yapmıyoruz. Peki bunu nasıl başarıyoruz? 2014 yılında ASAT’ı devir aldığımızda gelirimizin yüzde 44’ü işletme giderlerine harcanıyordu. 2018 yılında bizim işletme giderlerimiz yüzde 44’ten yüzde 27’ye düştü. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz dediğim tam da budur.

Rakamlar yalan söylemez” diye konuştu
Yatırımların yüzde 100’e yakını öz kaynaktan
Bu dönemde yatırımların da başını alıp gittiğini belirten Türel, “Ve yatırım bütçemiz ne oldu? Rakam olarak verdiğimde 200 milyon liralık yatırım 800 milyona çıkmış. 4 katı artmış. Gelirimiz içerisindeki yatırım bütçemiz 2013’te yüzde 31 iken 2019 taslak bütçemizde yüzde 58’e yükselmiş. 2017’de yüzde 51 olarak gerçekleşmiş. İnşallah bu sene de yatırım bütçemizin sene sonu itibariyle 50’lik rakamı aşacağını düşünüyoruz. 2013’te yüzde 31 olan yatırım bütçemizin yüzde 73’ü krediyle karşılanmış. Yani borçlanarak yatırım yapılmış. Kalan yüzde 27’si öz kaynakla yapılmış. Biz yatırım bütçesini yüzde 31’den yüzde 50’ye taşıyorken, yaptığımız yatırımı yüzde 80-90 mertebesinde, neredeyse yüzde 100’ünü öz kaynakla yapıyoruz. Yani 2013’ün tam tersine dönmüş. Bu hepimizin başarısı bu meclisin başarısı. Övünün bunlarla gurur duyun” ifadelerini kullandı.

600 milyon lira borç ödedik

Genel Kurul’da borçlanmayla ilgili maddede muhalefetin soruları yanıtlayan Başkan Türel şunları aktardı: “Biz ASAT’ı 513 milyon 637 bin TL ile borç devralmışız. 6360 sayılı yasa gereği ilçe belediyelerinin de su kanalizasyon borcu ASAT’a devroldu. Türkiye’de ilçe belediyelerinden en yüksek borç alan altyapı kurumu ASAT oldu. İlçelerden 343 milyon 298 bin TL borç devralmışız. Kumluca hariç her ilçe belediyesinden borç devralmışız. Biz göreve geldiğimizde ASAT’ın ilçelerle birlikte 856 milyon 925 bin TL bir borcu varmış. Peki bugün bu borç ne oldu? Bu dönem toplamda 600 milyon civarında bir borç ödemişiz. Tabi biz de bu arada borçlanıyoruz, nihai borca da gireceğiz. Şuandaki borcumuz 1 milyar 135 milyon 434 bin TL. ASAT’ın yapmış olduğu yatırım miktarı ise 5 senede 800 milyon liranın üzerinde. Bizim şuanda bütçemize göre 1.5 kat borçlanma limiti hesabıyla faiz dahil borçlanılabilir limitimiz 232 milyon TL. Ama biz bugün 150 milyon TL bir borçlanma yetkisini meclisimize arz ediyoruz. Çok önemli bir yatırım hamlesi içerisinde olduğumuzu biliyorsunuz. Bu yüzden 150 milyon TL’lik borçlanmayı yatırım ihtiyacı olması halinde bir nakit sıkıntısına düşmemek için ihtiyaten istiyoruz. Bunu bugün yarın kullanacak değiliz. Tedbiren aldığımız bir borçlanma yetkisi. Biz bir tek kişiye Demre Yavu’da Fatma Nine’nin dağın başındaki evine su çekiyoruz. Bazen beni eleştiriyorlar dağın başında tabelası var diye ben hizmetimin olduğu yerlerde tabela koyuyorum. Oralara hizmet gidiyor ki tabela var oralarda.”

ÖNCEKİ HABERLER
Genetik Zayıflama ile nasıl kilo verilir?
Genetik Zayıflama ile nasıl kilo verilir?
BM'den Cemal Kaşıkçı açıklaması 'Uluslararası soruşturma gerekli'
BM'den Cemal Kaşıkçı açıklaması 'Uluslararası soruşturma gerekli'
Siyer sınavı başvurusu yapma Siyer sınavı ne zaman 2019
Siyer sınavı başvurusu yapma Siyer sınavı ne zaman 2019
Trabzonsporlu yıldız Filip Novak'tan kemençe itirafı
Trabzonsporlu yıldız Filip Novak'tan kemençe itirafı
Mahkumların ziyaret yönetmeliği değişti
Mahkumların ziyaret yönetmeliği değişti
Yalova Belediye binasında silah sesleri!
Yalova Belediye binasında silah sesleri!
Araştırma görevlisi 2019 maaşları ne kadar olacak zamlı liste
Araştırma görevlisi 2019 maaşları ne kadar olacak zamlı liste
Türkiye'de en çok işlenen suç belli oldu hüküm giyen tecavüzcü sayısı arttı
Türkiye'de en çok işlenen suç belli oldu hüküm giyen tecavüzcü sayısı arttı
Doğu Ekspresi durakları ilk durak neresi ilk sefer saati kaç?
Doğu Ekspresi durakları ilk durak neresi ilk sefer saati kaç?
Akın İpek'in iadesiyle ilgili flaş gelişme o isim görevden alındı
Akın İpek'in iadesiyle ilgili flaş gelişme o isim görevden alındı