BIST 1.093
DOLAR 7,01
EURO 8,32
ALTIN 460,24
HABER /  SAĞLIK

Türk bilim adamına sadece 12 kişinin sahip olduğu ödül verilecek

1991 yılından bu yana sadece 12 bilim insanına verilen International Society of Nephrology (Bywater Awards) ödülüne Prof.Dr.Mehmet Şükrü Sever layık görüldü.

Abone ol

Tıp alanında yapmış olduğu çalışmalarla bilim dünyasında Türkiye'yi önemli bir derecede tanıtan İstanbul Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi olan Prof.Dr.Mehmet Şükrü Sever, International Society of Nephrology (Bywater Awards) ödülünü dernek tarafından düzenlenecek bir törenle  2019 yılında alacak.

2019 yılı Nisan ayında Avustralya’da yapılacak olan Dünya Nefroloji Kongresine davet edilen Prof.Dr.Mehmet Şükrü Sever, Akut Böbrek Yetmezliği konusunda yapmış olduğu çalışmalarla adını bilim dünyasına kazımıştı.

Başarıları: Crush Sendromu denilen insanın çeşitli etmenler altında aldığı darbelere, bazı doğal afet olayları sonrası oluşan mahsur kalma ve uzun süren sıkışma sonucu oluşan ciddi boyutlardaki doku zedelenmesi, kas nekrozları gibi hareketsizliğin neden olduğu hayati durumlara karşı son derece başarılı çalışmalara imza atmıştır.

"Kas zedelenmesi ve kaslarda meydana gelen hareketsizlik ve ezilme sonucu reaksiyonların kan akışının da etkilenmesi sonucu ölümle dahi sonlanabilecek bir sürece neden olmaktadır."

Hem Akut Böbrek Yetmezliği alanında hem de Crush Sendromu üzerinde yapmış olduğu ciddi çalışmalar sonucu birçok seminere ve eğitimlere de davet edilen Prof.Dr.Sever, birçok erken ölümün ve bu faktörlerin neden olduğu ölümlerin de önüne geçmeyi başarmıştı.

İlham kaynağı olacak
Bugüne dek sadece 12 bilim insanının sahip olduğu ve alanında dünyanın en prestijli ödülü olarak kabul edilen Bywater Awards ödülüne layık görülen Prof.Dr.Sever’in bu üstün başarısı sadece eğitim verdiği kendi öğrencilerine değil Türkiye’de bilimsel çalışma yapan herkes için yeni bir ilham kaynağı olacağı belirtiliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
BİLSEM sınavı ne zaman yapılacak 2018 MEB sınav takvimi
Mağazada yüzde 70 indirim yalan çıktı Bu haber herkesi ilgilendiriyor
Rusya Genelkurmay Başkanı'ndan şok suçlama IŞİD petrolleri...
31 Aralık okul var mı yılbaşı öncesi tatil olur?
Türel: “2019’da suya zam yok”
Üstün Asutay oğlu kimdir Mert Asutay kaç yaşında?
Yorumlar 3 yorum