HABER /  GÜNCEL

Yurtdışına çıkarılmak istenen tıbbi eldivenler ele geçirildi

Dünyada Koronavirüs nedeniyle maske, eldiven, kolonya gibi malzemeler yoğun bir talebe maruz kaldı. Haliyle fırsatçılar bu durumu kullanmak için ilk günden beri adımlarını sürdürüyor. Bu kez de yurt dışına çıkarılmak istenen tıbbi eldiven yakalandı.

Abone ol

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Kosova'ya giden TIR'da yapılan aramada tam 86 bin 400 adet tıbbi eldiven ele geçirildi.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ve Muratbey Gümrük Müdürlüğü personellerince yapılan risk değerlendirmesi sonucunda, Kosova'ya gidecek olan TIR şüpheli bulunarak X- Ray tarama sistemine sevk edildi. TIR’da yapılan taramada, yoğunluk farkı tespit edilmesi üzerine arama yapıldı. Aramada, '2020/4 sayılı İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ' ile ihracı ön izne bağlanan 86 bin 400 adet tıbbi eldiven ele geçirildi. Tıbbi eldivenlerin, gümrüğe beyan edilmeksizin yurt dışına çıkarılmaya çalışıldığı tespit edildi.

Yapılan aramada ayrıca, dezenfektan olduğu düşünülen eşya ile maske yapımında kullanılabileceği değerlendirilen 750 kilo tela astar cinsi kumaşın, ihracı yasak ya da ön izne bağlı mallardan olup olmadığının tespiti amacıyla laboratuvar analizine gönderildiği belirtildi.

ÖNCEKİ HABERLER
25 ilde koronavirüs fırsatçılarına yönelik 41 operasyon tonlarca ele geçirildi
Türkiye'de bir ilk! Ordu corona virüse karşı dezenfeksiyon tüneli yaptı
Bakan Çavuşoğlu ile NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'ten 'koronavirüs' görüşmesi
Evde kalsın corona hastası öldü! Odasında başı öne düşmüş ölmüştü
Yeni Malatyaspor'da futbolcular evde kondisyon çalışıyor
YKS sonuları MEB güncelledi 12. sınıf konuları neler?
Yorumlar