HABER /  DÜNYA

Yunanlılara NATO'da Türkiye şoku! Başkan çamur atmalarına izin vermedi

BELÇİKA’da düzenlenen NATO toplantısına katılan Yunan heyeti, Türkiye’yi eleştirmek isteyince heyet başkanı tarafından engellendi. Bunun üzerine Yunan heyet toplantıyı terk etti.

Abone ol

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Parlamenterler Meclisi'nin heyet toplantısında Yunanistan, Türkiye’ye karşı ithamlarda bulununca heyet başkanı Yunanlıların soru sormasına izin vermedi.

Toplantıyı apar topar terk ettiler

Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk, Belçika’nın başkenti Brüksel’de NATO Parlamenterler Meclisi'nde yaptığı konuşma sonrası, Yunan heyet soru sormak istedi. Yunan heyetinin soru sormasına izin vermeyen NATO Parlamenterler Meclisi heyet başkanı Yunanlı temsilcileri kızdırdı. Yunan heyet toplantıyı apar topar terk etti.

Dertleri Libya anlaşması

Konuyla ilgili Yunan Parlamentosu şu açıklamayı yaptı:
"Brüksel'deki NATO Parlamenterler Meclisi'nin çalışması sırasında, bir Yunan Delegasyonu olarak, uluslararası hukuku ve Yunanistan'ın egemenlik haklarını ihlal eden Türkiye-Libya Anlaşması konusunu vurguladık. 

Türkiye'nin NATO Büyükelçisinden, Yunanistan'ın egemenlik haklarını ihlal etme konusunda cevaplar almaya çalıştık ve NATO üyelerimizi bilgilendirmeye çalıştık. Türkiye'nin yasadışı eylemleri ve bölgedeki girilimi artırdığını belirttik. Türkiye'nin, Libya ile mutabık kaldığı Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanına ilişkin anlaşmanın uluslararası hukuk ilkesini kasten ihlal ettiğini özellikle vurguladık. Türkiye, Fransa ve İtalya gibi NATO üyesi ülkelerin petrol şirketlerine yönelik araştırma için uluslararası bir ihale tarafından verilen arsalarda Kıbrıs EEZ'de yasadışı sondaj çalışmaları yürütmektedir. Çalışmanın başkanı yazılı ve sözlü sorularımızı sistematik olarak kesintiye uğrattı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Almanya'yı sarsan kafe saldırısından fotoğraflar Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Türk profesörden korkutan koronavirüs açıklaması! Henüz ulaşmadı
Atakan Kayalar kimdir kaç yaşında annesi anlattı
Eski Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'nin şehit edilmesiyle ilgili 6 gözaltı
16 yaşındaki genç sokak ortasında husumetlisini acımadan bıçakladı
Setenay Cankat aslen nereli kaç yaşında Setenay Cankat evli mi?
Batman'da yataktan demir çubuk söküp babasını öldürdü
Yorumlar