BIST 9.530
DOLAR 32,48
EURO 34,77
ALTIN 2.470,74
HABER /  GÜNCEL

YSK'dan Van kararı! Mazbata yeniden DEM Parti'ye iade edilecek

YSK, DEM Parti'nin Van İl Seçim Kurulu tarafından Abdullah Zeydan'ın Van Büyükşehir Belediye Başkanı olarak "seçilmemiş sayılması" ve mazbatanın ikinci sıradaki adaya verilmesi kararına yönelik yapılan itirazı çoğunlukla kabul etti. Bu kararla Van Van Büyükşehir Belediye Başkanı yeniden Abdullah Zeydan oldu.

Abone ol

Van İl Seçim Kurulu Başkanlığı, Abdullah Zeydan'ın "seçime yeterliliği olmadığı" gerekçesiyle "seçilmemiş sayılmasına" ve sonraki en çok oy alan ve seçilme yeterliliğine sahip ikinci sıradaki adaya mazbatanın teslim edilmesine oy çokluğuyla karar vermişti.

DEM Parti, Van İl Seçim Kurulu'nun, oy çokluğu ile aldığı kararı YSK'ye taşımıştı.

Kurul, gündem toplantısında başvuruyu ele aldı.

Partinin itirazını kabul eden Kurul, mazbatanın 7 üyenin kabul, 4 üyenin ret oyu ile Abdullah Zeydan'a verilmesine hükmetti.

Karara ilişkin YSK önünde açıklama yapan, DEM Parti YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki de YSK'nin oy çokluğuyla itirazlarını kabul ettiğini belirterek, "Yüksek Seçim Kurulu'nun kararları bildiğiniz gibi kesin. Herhangi bir itiraz olanağı yok. Anayasa Mahkemesi denetimine de tabii değil. Dolayısıyla başvurulacak başka bir makam olmadığı için mazbata Abdullah Zeydan'a verilecek." diye konuştu.