Buğdayda Bile Dışa Bağımlıyız

Peki çözüm 100 yıl geriye gitmek mi?

BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR 16 Adet Yorum
önce iş ahlakı

Devlet mazotu bedava verse de bu toplum öyle bir hale geldi ki çiftçiyim diyenlerin çoğu o mazotu parayla başkasına satar... devletin yardım maksadı ile dağıttığı kömürü kamyondan indirmekten kaçınan sonra da başkalarına sigara parasına satan adamlardan ne fayda gelir ki !!!

hıdır

yerli ve milli üretime önem veriyoruz. yerli ve milli para dedik ama hep aşağıya doğru iniş gösterdi

Misafir

bu duruma düşme parametrelerimizi o parametrelerin ilgili olduğu parametreleri ve onların ilgili olduğu parametreleri bilmeden incelemeden çözmeden hiç birşeyi çözemezsiniz çözmek için niyet bile etmezsiniz bizim bilim üreten pratik üniversitelerimiz bile yok bilim adamımız da yok bitti hepsi olanlar da dışarda

mükemmel bir makale

çok yerinde ve doğru tespitler...

Misafir

NE GÜZEL YAZMIŞSIN BUĞDAYDA BİLE DIŞA BAĞLIYIZ DOLAR 6 TL YE TIRMANDI ..KISACASI ÜLKE YÖNETİLEMİYOR İSTİFA EDECEK BİR TEK KUL YOK

ali

Bir bakan da aynı köroğlu rumuzlu arkadaşımız gibi ithalat sebebini un ihracatına bağladı. O zaman soralım,buğdayın tepesinde durduğu yapıya saman denir. Acaba samanı damı ihraç ediyoruz da saman ithalatına gerek duyuyoruz. Sebebi yazar açıklamış,gübre,sulama ve mazot girdisi o kadar hızlı artıyorki üretici ekim yapamıyor. hesap ortada yıllık buğday üretim miktarına bakılırsa,sorunun un ihracatından değil,üretim azlığından kaynaklandığı görülür.

Misafir

Buğdayda "bile" deyince amacını aşıyorsun.

iğdir kolu

Sayın yazar konuyu eksik anlatmış tamamlama niyetiyle en büyük dezavantaj arazilerin miras yolu ile sofra bezi kadar kalmasıdır bu sorun hallolmadan ölçek tarımı nasıl yapacaksın.Önce arazileri planlı sulama sistemli uygunlarını toplulaştıralım pansuman tedbirler yılı atlatır köklü çözüm sonuç alınır.Biz her üründe rekabet edemeyiz bize uygunlarında ihtisaslaşmamız lazım örneğin kabuklu ürünlere ağırlık vermeliyiz.

Köroğlu

Uluslararası Tahıl Bilimi ve Teknolojisi (ICC) Başkanı Prof. Dr. Hamit Köksel, "Türkiye, buğdayı ithal ediyor fakat ondan daha fazla un ihracatı yapıyor. 5 yılda un ihraç edilen ülke sayısı 160´a çıktı. Yani Türkiye dünya nüfusunun yüzde 90´ına un ihraç etti" dedi. ürkiye buğdayın anavatanı olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Köksel, "Aslında buğday üretiminde Türkiye kendine yetiyor. Ama ihracatımız artınca dışarıdan buğday alarak yapmaya başladık. Şuan da 2,5 milyon ton buğday alıyoruz. 2016´da satılan un sadece 3,5 milyon tondur. Dışarıdan aldığımız buğdayı kendi buğdayımızla karıştırarak, un yapıp onu da dünyanın farklı ülkelerine satıyoruz. Bu un sanayicilerimizin ne kadar becerikli olduğunu gösterir" diye konuştu.

Köroğlu

Türkiye'nin buğday üretimi kendisine yetiyor. İthal edilen ve Türkiye'de üretilen buğdaydan yapılan un ihracatında da DÜNYA LİDERİ. Olayın özü şu ki, Türkiye buğday ithal etse de, bunu un satışı olarak daha fazla gelir ile artı kazanca geçiriyor. İthal edilen buğday, tamamen vatandaşların tüketimine yölenilk değil. Un ihracına yönelik bir olay.

davut

Klasik sağcı kafalı olduğum yıllarda Soner Yançın'ı fikren sevmezdim ama SAKLI SEÇİLMİŞ'ler kitabını okudum. Bence siz de okuyun derim. Kitapta niçin ve nasıl gıda ithalatçısı ülke olduğumuzu gözler önüne sermiş. Hele son 16 Yıla bir bakın.

mevhibe inal

Dünya Gıda-Tohum-İlaç-Kimya Tekellerine bağlılıktan olmasın?!

mevhibe inal

Sn. Şakiroğlu yoksa siz zalimden yana mısınız? Geleneksel tarımı alaya alıp, şaibeli teknolojileri övüyorsunuz da! Bu arada Gelişmiş! Dünyada Lokal, doğal üretimi teşvik için organizasyonlar artıyor. Dünyayı Sömüren Seçkinler! Kaz Dağları ve Dünyanın el değmemiş bölgelerinde kendileri için çiftlikler kuruyor!!

mevhibe inal

Nicelik mi, Nitelik mi? Yani tohumun besin değeri mi, çokluğu mu? Doğal zengin toprakta yetişen elmada 20 boron varken, sentetik gübre ile yetişen elmada boron 1. Borom mucize Mineral çiçeklenme-meyve-döllenme için önemli. tedavi edici özelliği var. İlaç-gıda-Kimya Tekelleri onun peşinde BOR ve KENEVİR'e sahip çıkalım

Misafir

Turkiye tamamen disariya bagli bunun sebebi yine CHP yazar...

amerikayı yeniden keşfetmek

neden seracılık da meyve üretiminde başarılıyız da buğday da üretim yok bunun cevabını verirsen tüm sorunu ortaya çıkarmış oluruz