BIST 10.992
DOLAR 32,84
EURO 35,72
ALTIN 2.526,73
HABER /  EKONOMİ

Vatandaş 'hamsi'ye akın etti

Zonguldak'ta 3 ton hamsi avlayan balıkçı teknesinde 6 kilogramı 5 liraya satılan balıklardan almak isteyenler limana akın etti

Abone ol

Zonguldak'ta 3 ton hamsi avlayan balıkçı teknesinde 6 kilogramı 5 liraya satılan balıklardan almak isteyenler limana akın etti. Balıkçı Şevket Tok, Karadeniz’de hamsi bolluğu yaşandığını, yaklaşık 3 ton avladıkları balıkların torbasını 5 liradan sattıklarını söyledi. Torbaların ağırlığının 6 kilogram olduğunu, hamsinin kilogramının 90 kuruşa denk geldiğini anlatan Tok, şunları kaydetti:

KİLOSU 5'TEN AŞAĞI DÜŞMEDİ


"Balığın tezgahlarda kilogramı 5 liradan satılıyor. Teknemizde kilogramını 90 kuruştan satıyoruz. Karadeniz’de av sezonu başladığından itibaren hamsinin kilogramı 5 ila 7 liradan aşağı düşmedi. Limanda tekne içinde sattığımız 3 ton hamsiyi vatandaşlar torba torba, bazıları da kasa kasa satın alıyor. Zonguldak açıklarında yakaladığımız hamsi yerlidir. Şu an tam hamsinin dönemidir. Hamsi fakirin yemeğidir. Karadeniz’de balık bolluğu devam ettikçe ucuza hamsi satacağız."

Limana balık almaya gelen Mehmet İrtegün de vatandaşların ucuz balık yemesini istediklerini belirterek, "Tekneden torbayla balığı fazla aldım. Mahallemdeki vatandaşlarada dağıtacağım. Yoksulinsanlar var. Bunlar için satılan balık önemli bir besin kaynağı olacaktır. Balıkçılar ucuza balık satarak vatandaşları düşünüyor" diye konuştu.

KARADENİZ'DE BALIK BEREKETİ


Bu arada, hava koşullarının uygun gitmesiyleMarmara ve Karadeniz’de yakalanan balıklarla tezgahları doldururken, başta hamsi olmak üzere birçok balığın fiyatı düştü. Özellikle Karadeniz’de bol avlanan hamsinin kilo fiyatı 10 TL’den 5 TL’ye geriledi.

Kocaeli’nin Karadeniz’e sahili olan Kefken ile Bağırganlı bölgelerindeki balıkçı limanlarından tekneleri ile açılan balıkçılar, ağları hamsiyle doldurup dönüyor. Bolluk nedeniyle 2 gün önce kilosu 10 liraya satılan hamsinin fiyatı yarıya düştü. Balığın bollaşması nedeniyle ’tezgahların şenlendiğini’ ifade eden balıkçılardan Cenk Şimşek, "Şu anda Kefken ve Bağırganlı’daki balıkçılar inanılmaz bir şekilde hamsiyle dönüyor. Mesafe de kısa olduğu için tezgahlarımıza hem taze hem de ucuza geliyor" dedi.

Balık pazarında hamsi bolluğu görüldüğünü anlatan balıkçılardan Murat Şahin ise, "Vatandaşlarımıza bu günlerde hamsi tüketmelerini öneriyoruz. Bu ara hamsi dönemi ve inanılmaz bir bolluk var. Önümüzdeki günlerde fiyatı 5 TL’nin de altına düşüceğini tahmin ediyoruz. Bu balık o kadar taze ki çiğ bile yenir" diye konuştu.
Balık Pazarı’nda hamsinin yanı sıra palamut, istavrit, çinekop, lüfer de bulunuyor.

İzmit Balık Pazarında bugünkü balık fiyatları şöyle:

* Hamsi kilo: 5 TL, 
* Palamut tane: 8-10 TL, 
* Sarıkanat kilo: 18-20 TL, 
* İstavrit kilo: 5-6 TL, 
* Mezgit kilo: 7 TL, 
* Tekir kilo: 13-15 TL, 
* Zargana kilo: 15 TL, 
* Kırlangıç kilo: 20-30 TL, 
* Kalkan tane: 30-65 TL, 
* Turna Mezgit kilo: 15-20 TL, 
* Sardalya kilo: 5 TL,
* Karides kilo : 13-15 TL.