BIST 4.813
DOLAR 19,18
EURO 20,79
ALTIN 1.214,64
HABER /  GÜNCEL

Lüzumsuz korna dönemi sona mı eriyor?

Gereksiz çalınan korna sesleri, hem trafikteki sürücüleri, hem de çevre de ki insanları rahatsız edici bir noktaya ulaştı.

Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı trafikte yaşanan gürültü kirliliğini önlemek için proje geliştirdi.

Kavşaklara lüzumsuz yere korna çalınmamasına dair uyarı levhaları asılarak gürültü kirliliğinin önüne geçilecek. Pilot il olarak Gaziantep de uygulanacak proje yurt geneline yaygınlaştırılacak.Gereksiz çalınan korna sesleri, hem trafikteki sürücüleri, hem de çevre de ki insanları rahatsız edici bir noktaya ulaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı trafikte artan gürültü kirliliğini önlemek için harekete geçti. Gaziantep de uygulanıp Türkiye geneline yaygınlaştırılacak proje ile Trafikte yaşanan gürültü azalacak.Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, proje kapsamında Gaziantep ilinin ana caddeleri üzerine lüzumsuz yere korna çalınmamasına dair uyarı levhaları asacak.

Gaziantep de 162 adet ışıklı kavşak ve 500 civarında ışıksız kavşak noktasına “Korna Çalmakla Trafik Açılmaz, Yaşlıların Huzurunu bozma, Gereksiz korna çalma, Sarı Işık Yanar Yanmaz Korna Çalınmaz” gibi uyarı levhaları asılacak.Ayrıca hazırlanacak el ilanları ile vatandaşların gürültü kirliliğinin zararlarına dair bilinçlendirilmesi sağlanacak.Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile beraber yürütülecek projenin protokol hazırlığı bitti. Projenin maliyeti ise 80 Bin TL.