BIST 4.813
DOLAR 19,18
EURO 20,79
ALTIN 1.214,64
HABER /  GÜNCEL

Dinleme skandalı: İspanya açıklama istiyor

İspanya, ABD'den ülkede her ay 60 milyon telefon görüşmesi, cep telefonu mesajı ve elektronik postayı izlediği haberlerine açıklık getirilmesi çağrısında bulundu.

Abone ol

İspanya, ABD'den ülkede her ay 60 milyon telefon görüşmesi, cep telefonu mesajı ve elektronik postayı izlediği haberlerine açıklık getirilmesi çağrısında bulundu.

İspanya'nın AB Bakanı tarafından bakanlığa çağrılan ABD'nin İspanya Büyükelçisi iddialarla ilgili 'şüphelere' açıklık getirileceğini söyledi.

ABD Büyükelçisi, haberlerin doğru çıkması durumunda yapılanların 'uygunsuz ve kabul edilemez' olduğunu belirtti.

İspanya medyasında çıkan haberlerde Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi NSA'in İspanya'da her ay gizlice 60 milyon telefon görüşmesini izlediği bildirilmişti.

Bu iddia, kaçak Amerikalı CIA analisti Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayandırılıyor.

El Pais ve El Mundo gazeteleri, NSA'in arayan ve aranan kişinin numaralarını ve bulundukları mevkiyi bilgi olarak topladığını, fakat görüşmelerin içeriğine dokunmadığını yazdı.

İspanyol basını, NSA'in 10 Aralık 2012 ve 8 Ocak 2013 tarihleri arasında İspanyol vatandaşlarının telefon görüşmelerinin yanısıra milyonlarca cep mesajı ve email'ini izlediğini bildirdi.

AP heyeti Washinton'da

Avrupa Parlamentosundan bir heyet ABD'nin gizli telefon dinleme faaliyetlerine ilişkin iddiaları görüşmek üzere Washington'a gitti.

Avrupa Parlamentosu'nun Yurttaş Hakları Komitesi yetkilileri Amerikan Kongresi'nin üyelerine konuyla ilgili kaygılarını iletecek.

İspanya'da patlak veren bu son gelişme, ABD'nin on yılı aşkın süredirtıklayın Almanya Başbakanı Angela Merkel'in telefonunu dinlediği yönünde Alman medyasında çıkan haberleri izliyor.

Gizli dinleme operasyonunun birkaç ay öncesine kadar devam ettiği bildirilirken, Angela Merkel üst düzey istihbarat yetkililerini Washington'a yollayarak Amerikan hükümetinin konuyu soruşturmasını istiyor.

Merkel'in telefonunun dinlendiği haberleri Almanya'da büyük öfke uyandırdı.

İngiltere'nin Guardian gazetesi geçen Cuma günü NSA'in 35 dünya liderinin telefonunu dinlediğini yazdı.

İspanya ve Almanya'da çıkan haberler gibi Guardian'ın kaynağı da Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelerdi.