BIST 4.998
DOLAR 18,84
EURO 20,32
ALTIN 1.129,95
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Van'da korona hastalarını gizleyen muhtar hakkında soruşturma

Anadolu Ajansı
Anadolu Ajansı

VAN Cumhuriyet Başsavcılığı, 44 kişinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığı Başkale ilçesine bağlı Örmetaş Mahallesi'nin muhtarı hakkında görevini kötüye kullandığı ve gerçeğe aykırı bilgi verdiği gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Abone ol

Başsavcılık, İstanbul'dan mahalleye gelen kişileri sağlık ekipleri ve kolluk kuvvetlerine bildirmediği gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan muhtar Mikail Duman hakkındaki haberler üzerine harekete geçti. 

Mahallede 44 kişinin koronavirüs testlerinin pozitif çıkmasına neden olduğu ileri sürülen muhtar hakkında "görevi kötüye kullanıp gerçeğe aykırı bilgi vererek 44 kişinin pandemiye yakalanmasına neden olduğu" gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. 

Muhtar bilgileri gizlemişti
Başkale ilçesine bağlı Örmetaş Mahallesi, 7 Nisan'da İstanbul'dan gelen kişide koronavirüs tespit edilmesi nedeniyle karantinaya alınmıştı. 

Mahalleye İstanbul'dan gelen başka kişilerin de olduğunun tespit edilmesi üzerine, bu bilgiyi gizleyen muhtar Mikail Duman görevden uzaklaştırılmıştı.

Sağlık taramasında 900 nüfuslu mahallede 44 kişinin testleri pozitif çıkmış ve bölge özel çalışma alanı haline getirilmişti. 

Vaka sayısı 46'ya yükseldi
Başkale İlçesinin Örmetaş Mahallesi’nde sağlık ekiplerinin yaptığı çalışmalarda 2 kişinin daha koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıktı. Böylece, mahallede koronavirüs vaka sayısı 46 yükseldi.

Bu arada, Örmetaş Mahallesi'nin 9 hane 75 nüfuslu Poyrazalan mezrası da salgının yayılmaması için karantinaya alındı. Mezrada şu ana kadar herhangi bir pozitif vakaya rastlanmadığı belirtildi.