BIST 1.390
DOLAR 8,72
EURO 10,35
ALTIN 497,77
HABER /  SAĞLIK

Uzmanı açıkladı! "Koronavirüs sonrası ani işitme kaybı yaşanabilir"

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Çaypınar Eser, Kovid-19’un işitme sistemi üzerindeki etkileri ve ani işitme kayıpları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Eser, “Başlangıçta Kovid-19 bulguları daha çok geniz akıntısı, grip ve ateş şeklinde kendini gösterirken son dönemde özellikle gençlerde baş ağrısı ve ciddi eklem ağrısı yapan forma dönüşmüş durumdadır. Virüsün mutasyonlu formu gençlerde de ciddi enfeksiyon tablosu oluşturabiliyor ve ani işitme kaybı yaşanabiliyor” dedi.

Abone ol

Gençlerde Kovid-19’a bağlı ciddi enfeksiyon tablosu oluşabildiğine ve buna bağlı olarak ani işitme kaybı yaşanabildiğine dikkat çeken İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Başak Çaypınar Eser, “Kovid-19 hastalarda diğer viral enfeksiyonlar gibi kulak burun boğaz sisteminde sinir hasarına bağlı ani işitme kaybı görülebilir. Hasta kliniğe ani işitme kaybı şikâyeti, işitmede azalma veya kulağında çınlama, uğultu ile gelebilir. Bunun dışında yüz felci yani periferik fasiyal sinir hasarı şeklinde de hastaları görebiliyoruz. Aslında hastaların bazıları Kovid-19 olduklarını bilmeden bu semptomlarla günlük hayatlarına devam edebiliyorlar” diye konuştu.

“Tedavi konusunda tedirginiz”

Kovid-19 hastalarında uygulanan ani işitme kaybı tedavisi ile ilgili konuşan Eser şu ifadeleri kullandı:

“Kortizon tedavisinin henüz uygun olup olmadığı ile alakalı bir protokolün netleşmemesi söz konusu. Normal ani işitme kaybı ile gelen hastalarda kortizon tedavisi 1 mg/kg olarak başlarken Kovid-19 hastalarında bu şekilde tedaviye başlamak konusunda tedirgin olabiliyoruz. Sonuç olarak bu hastalığın mutasyonlu formu tekrar mutasyon geçirerek gücünü kaybedene kadar devam edecek, belki de yıllarca sürecek olan bu hastalıkla yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.”

ÖNCEKİ HABERLER
EURO 2020 Türkiye- İtalya maçını yönetecek hakem belli oldu
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
DGS başvuru tarihi 2020 ÖSYM ve ücreti hangi bankalara yatacak?
Avcılar'da Suriyeli şahıs birlikte yaşadığı kadını dövdü sonra da 5'inci kattan atlamak istedi
Türksat personel alımı yapacak başvuru adresi belli oldu
N'Golo Kante, Türkiye hayranı çıktı: 'Hatun anne' annem gibi
Ordu lise taban puanları 2021 nitelikli lise yüzdelik dilim
Esenyurt'ta evini yakan kadın arkasına bakmadan gitti: Bırakın yansın
Numan Kurtulmuş'tan başörtülü akademisyene saldırı tepkisi
Karnesinde 1 olan belge alabilir mi teşekkür ortalaması kaç olmalı?
Yorumlar 2 yorum