BIST 2.874
DOLAR 17,96
EURO 18,23
ALTIN 1.026,64
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Uyuyan devi uyandırdık!

Davutoğlu: Hiçbir kimlik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kimliğinin önüne geçemez...

Abone ol

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin temel parametresinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olduğunu belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı içinde değişik kültürel, etnik, mezhep kimlikler olabilir ama hiçbir kimlik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kimliğinin önüne geçemez" dedi.

Davutoğlu, Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) desteğiyle Batman Valiliği ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen "İdealler, Rol Modeller Buluşması" ödül töreninde, çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu'daki 20 ilden gelen lise öğrencilerine hitap etti.

Yoğun diplomatik gündemine rağmen birçok bakımdan örnek bir faaliyet olduğunu düşündüğü için bu ödül törenini kaçırmak istemediğini belirten Davutoğlu, bir politikacının kendisini "rol model" olarak sunmasının doğru olmayacağını, ancak öğrencilerin kendisini bir rol model olarak seçmiş olmasının "büyük bir ödül" niteliğinde olduğunu söyledi.

Davutoğlu, salondaki öğrencilere, "Sizinle burada bir bakan veya devlet adamı olarak değil, bir hoca olarak konuşmak istiyorum, Çünkü bütün hocaların, eğer hocalığın manasına vukufiyetle sahip olmuşlar, anlamışlarsa, aslında yapmaya çalıştıkları ve yaptıklarında haz aldıkları şey örnek olmaktır, yani bir şekilde rol model olmaktır" diye seslendi.

"Hocalık bakidir"
Dışişleri Bakanlığı mensuplarının zaman zaman kendisine "Hocam" diye hitap ettiklerini, ancak hemen özür dileyip "Sayın Bakanım" dediklerini kaydeden Davutoğlu, onlardan kendisine "Hocam" dedikleri için asla özür dilememelerini istediğini anlattı. Davutoğlu, "Bütün makamlar, mevkiler geçicidir ama hocalık bakidir" ifadesini kullandı.

Salondaki öğrencilere seslenen Davutoğlu, "Her biriniz her zaman bilin ki, Ankara'da bir hocanız var. Gelebilirsiniz, sohbet edebiliriz, ben inşallah Güneydoğu Anadolu'ya ve sizin illerinize geldiğimde sizlerle buluşmak isterim" dedi.

Konya'da, Toroslar'da bir köyde dünyaya geldiğini, daha 4 yaşındayken köyden hastaneye yetiştirilemediği için annesini kaybettiğini, sonrasında İstanbul'a geldiğini anlatan Davutoğlu, "Konya'dan gelen, Anadolu'nun derinliklerinden gelen kültürel hususiyetlerle batı kültürü yüzleşmesini en derinden yaşayan eğitim çevrelerinde bulundum" diye konuştu.

Lise çağlarından itibaren geniş bir biyografi ve otobiyografi koleksiyonu yaptığını, önemli şahsiyetlerin hayatına meraklı olduğunu anlatan Davutoğlu, "Çünkü her birimiz o büyük insanlık serüveninin küçük parçalarını barındırıyoruz. Her bir insanda bütün insanlığı keşfetmek mümkündür" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı temel parametre
Anadolu'nun, Kafkasların, Balkanlar'ın, Karadeniz'in, Orta Doğu'nun geçmişte birçok büyük kültürün bir arada yaşadığı coğrafyalar olduğunu, büyük ticaret yollarına ve büyük ekonomik faaliyetlere ev sahipliği yaptığını, büyük siyasi düzenlere sahip olduğunu anlatan Davutoğlu, bu unsurların gerçek barışın temelleri olduğunu belirterek, "Bu unsurların olmadığı yerde ya kalıcı barış yoktur ya barış test edilmemiştir ya da sadece ideallerdedir" dedi.

"Bizim dünü keşfetmemiz lazım. Kimliğimizi inşa ederken bunu bugünün ayrıştırıcı kimlikleri üzerinden değil, geçmişin ortak kimlikleri üzerinden yapmamız lazım" diyen Davutoğlu, Türkiye'nin temel parametresinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olduğunu vurguladı.

Davutoğlu, "Modern devletin ana toplumsal barış kimliği budur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı içinde değişik kültürel, etnik, mezhep kimlikler olabilir ama hiçbir kimlik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kimliğinin önüne geçemez. Ve hiç kimse, ait olduğu başka kimlikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kimliğinin önüne bir ön ek getirerek üstünlük iddiasında bulunamaz" diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının sadece siyasi bir kimlik olmadığını ifade eden Davutoğlu, Türkiye'nin bulunduğu ve onu çevreleyen coğrafyadaki kadim kültürlerin de bir özeti olduğunu söyledi.

"Bir devi uyandırdık"
Avrupa dahil dünyanın birçok bölgesinde ekonomik, siyasal ve güvenliğe ilişkin krizler yaşandığını anlatan Davutoğlu, buna mukabil Türkiye'nin 2001'de yaşadığı ekonomik krizin izlerini de silerek hızla yükseldiğini kaydetti.

Davutoğlu, "Biz bu arada yeni petrol kuyuları, doğalgaz kaynakları bulmadık. Hiçbir uluslararası kuruluş bize büyük yardımlar da yapmadı. Ama bir tek şeyi keşfettik, ki sizin de onu keşfetmenizi ve ona sarılmanızı bekliyoruz, insanımızın gücünü, kabiliyetini, insan unsurumuzun zenginliğini. Onu harekete geçirdik. Bir devi uyandırdık. Artık bu dev ayağa kalkıyor. Kimse bu devi tekrar eski uykusuna geri döndüremeyecek. Bundan emin olun" şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının modern bir devletin fertleri olarak her türlü imkana sahip olmasını, başlarının dik olmasını, yurt dışına gittiklerinde arkalarında köklü ve güçlü bir ülkenin bulunduğunu hissetmelerini istediğini anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"İstiyoruz ki bölgemizde yepyeni bir barış havzası oluşsun. Bir barış, istikrar, refah havzası olsun. Niye biz Orta Doğu'daki meselelere bu kadar yakından ilgi duyuyoruz? Çünkü komşularımızda barış ve huzur olmazsa bizde de olmaz. Oralarda kendi halkımız için neyi istiyorsak onu istiyoruz. Eğer bunu istemezsek ikiyüzlülük etmiş oluruz. Kimseye herhangi bir şey ihraç etmek, kimsenin rejimine müdahale etmek niyetimiz yok ama zulüm varsa, suçsuz insanlar büyük ıstıraplar çekiyorsa, buna sessiz kalamayız. Öyle bir yeni Orta Doğu, Balkanlar kurmak istiyoruz ki, öyle bir Orta Asya ve Kafkasya inşa etmek istiyoruz ki, buralarda sınırlara saygı duymakla birlikte insanlar huzur ve güven içinde serbestçe seyahat edebilsinler. Bu ülkelerin halkları kendi geleceklerini tayin edebilsinler. Bir gün öyle bir yeni bölgesel düzen oluşacak ki, İstanbul'dan kalkan birisi emniyet ve huzur içinde Şam'a, Kahire'ye, Fas'a, Aden'e kadar gidebilecek."

ÖNCEKİ HABERLER
Akdağ, -1 yaş önerisini değerlendirdi
Akdağ, -1 yaş önerisini değerlendirdi
Trablusşam'da Suriye çatışması
Trablusşam'da Suriye çatışması
Onlar krizde biz rekora gidiyoruz
Onlar krizde biz rekora gidiyoruz
Sayısal Loto çekildi
Sayısal Loto çekildi
Tutuklu işçiler Türkiye'ye döndü
Tutuklu işçiler Türkiye'ye döndü
Sağlık çalışanına 1500 lira ek ödeme
Sağlık çalışanına 1500 lira ek ödeme
Bozdağ'dan ''CMK 250'' açıklaması
Bozdağ'dan ''CMK 250'' açıklaması
Türkiye’den Bosna’ya NATO desteği
Türkiye’den Bosna’ya NATO desteği
Twitter takipçi sayınızı yükseltin!
Twitter takipçi sayınızı yükseltin!
Binlerce Sudanlı Güney Sudan'a kaçıyor
Binlerce Sudanlı Güney Sudan'a kaçıyor