BIST 10.768
DOLAR 32,92
EURO 35,38
ALTIN 2.469,05
HABER /  MAGAZİN

Usta oyuncu Erkan Can'a dolandırıcı şoku: 'Uykuluydum...'

Ünlü oyuncu Erkan Can 2 yıl önce bir dolandırıcılık şoku yaşadı. Mobil bankacılık üzerinden yaptırdığı işlemle 9 bin dolarını kaybeden sanatçı, kişilerden şikayetçi oldu.

Abone ol

İstanbul Kartal'da yaşayan ünlü oyuncu Erkan Can'a Kasım 2021'de bir telefon geldi ve arayan kişi bankada çalıştığını, biriken kart aidatı ve promosyonlarını hesabına aktaracaklarını söyledi. Daha sonra ev telefonundan aranan usta oyuncu, telefondaki kişinin yönlendirmesiyle mobil bankacılık üzerinden bazı işlemler yaptı.

116 bin lirasından oldu

Bu işlemler sırasında eşi, Can'ı aradı ve hesabından o dönem 116 bin liraya tekabül eden 9 bin dolar bozdurularak başka hesaba gönderildiğini söyledi. Bunun üzerine yaklaşık 116 bin lira dolandırıldığını anlayan Can, kendisini arayan numaraya bir daha da ulaşamadı ve şikayetçi oldu.

Sabah'ın haberine göre İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Can'ın hesabındaki paranın Ünal G. adlı şahsın hesabına geldiğini belirledi. İfadesi alınan şüpheli, mahalleden 'Ramo' olarak tanıdığı bir arkadaşına para geleceği ve banka hesabı olmadığından arkadaşına kendi hesabını kullandırdığını öne sürdü. Hesabına gelen parayı da birlikte çektiklerini ve arkadaşına verdiğini söyleyen Günal G, dolandırıcılık olayından haberi olmadığını, Ramo'nun da kimlik bilgilerini bilmediğini söyledi.

10 yıla kadar hapsi istendi

Savcılık ise bu savunmanın hayatın olağan akışına aykırı ve suçtan kurtulmaya yönelik olduğunu belirterek, gerçeğe aykırı beyanla Can'ın iradesin fesada uğratıldığını kaydetti.

Ünal G'nin "kamu görevlisi veya banka kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurumlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık" suçundan 10 yıla kadar hapsini istedi.

Hakim karşısına çıkan sanık Ünal G, Ramo diye bildiği arkadaşının yaptığı araç satışından 10 bin lira alacağını ancak bankaya gidip parayı çektiklerinde 90 binden fazla para geldiğini, bu miktarı da arkadaşına verdiğini söyledi. Mahkemede dinlenen arkadaşı ise hesabı kullanmadığını belirtti.

"Uykuluydum, bankadan arandığıma inandım"

Can da olay günü uykulu olduğunu ve bankadan arandığına inandığını belirtti. Şahsın yönlendirmesi ile mobil bankacılık işlemleri yaptığını ve isteği dışında hesabındaki 9 bin Doların bozdurulup başka hesaba aktarıldığını öğrendiğini söyleyen Can, "Bugüne kadar da zararım karşılanmadı, şikayetçiyim" dedi.

Tarafları dinleyen Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasını verdi. Can'ın 0850'li bir numaradan aranarak kandırıldığını, hesap bilgileri ve şifrelerinin öğrenilerek dolandırıldığını belirtti. İddianamedeki gibi Ünal G'nin 10 yıla kadar hapsini talep etti. Duruşma karar için ertelendi.